I. Uvedení do tématu
O čem to je?
Monogram je zjednodušeně graficky upravená zkratka jména či názvu. Používal se již v historii jako grafický projev vlastnictví, původu či autorství. Za jeden z nejstarších dochovaných monogramů je považován christogram (Kristův monogram). Ve středověku sloužil panovníkům, kteří neuměli psát, k podpisu. Dále se používal v královských a šlechtických rodinách a důležitých organizacích jako vyjádření postavení a moci, sloužil k označování majetků a erbů. Největší úspěch měl ve Viktoriánské éře, kdy zdobil téměř vše, co lidé vlastnili. Každý z nás si určitě vybaví, že někde ve filmu či knize viděl či četl o kapesníku či jiném druhu oblečení, na kterém byly vyšity vlastníkovy iniciály. Monogram byl důležitý i v uměleckém světě, zde sloužil umělcům k označování jejich děl. Někteří umělci, jejichž jména dnes neznáme a kteří na svých dílech zanechali pouze monogram, označujeme jako Monogramisty. Jedním z nejznámějších uměleckých monogramů je monogram rakouského renesančního umělce Albrechta Dürera.
Postup lekce
- Uvedení do tématu, zadání práce
- Navržení motivu na papír
- Práce v Inkscape – přenesení návrhu do digitálního prostředí (příprava návrhu k řezání a gravírování)
- Vygravírování a vyřezání razítek
- Vyřezání a sestavení držátek
- Sestavení razítka a jeho zkouška
Procvičovaná látka
V této lekci si žáci procvičí následující látku:
- Rozvoj kreativity, estetického cítění a grafické zručnosti
- Nové zkušenosti při osvojováni práce v programech, s vektorovou grafikou a s laserovou řezačkou
II. Zadání
Napište si obě počáteční písmena svého jména a vytvářejte různé varianty. Přemýšlejte, jak by na sebe jednotlivé linky písmen mohly navazovat. Zkuste je různě propojovat. Udělejte si návrhů co nejvíce a vyberte ten nejlepší.
TIP!

III. Práce v Inkscape


Jednou z možností je využití nástroje „Tvorba a úprava textových údajů”. Vytvoříte dva textové rámečky a napíšete do nich své iniciály či písmena, ze kterých váš monogram vychází.




Poté celý motiv označíte a převedete jej na cestu. Na kartě „Cesta” vyberete „Tah na cestu” a celý objekt opět seskupíte do jednoho objektu.




III. Vygravírování a vyřezání razítek
TIP!
Existuje i jiná možnost postupu. U některých laserů lze využít přímo zabudovanou funkci “stamp”, kterou lze vybrat při nastavování tisku v pozdějším kroku. Pokud byste zvolili tuto variantu, je potřeba mít podklady připravené opačně (bílý podklad (čtverec), černý motiv a nemít motiv zrcadlově převrácený – to všechno za vás udělá sama funkce).
Při tvořbě této lekce jsme pracovali s laserem Trotec Speedy 100 s ovládacím programem JobControl
TIP!
Pro urychlení práce je možné vyřezat všechna razítka naráz. Otevřete je všechna v Job Control na pracovní ploše nebo je naimportujte do jednoho souboru Inkscape a naskládejte vedle sebe. Nezapomeňte si ovšem ověřit, že se vám na daný rozměr materiálu všechna razítka vejdou.
- Jakmile máte razítko vyřezané a vygravírované, vyřežete si k němu držátko. Pro vyřezání držátka zvolíte stejný postup jako u razítek, jen zvolíte jiné parametry pro překližku a vypnete gravírování, které už nepotřebujete.
Podklady pro tisk držátka jsou v přiložených souborech.


V. Sestavení a zkouška razítka
TIP!

0 komentáøù