Pojď tvořit s námi

Příští zastávka: Gastrofestival Letovice

Podrobný harmonogram a registrace

"Chceš tvořit?
Jsi náš!"

Co je FabLab
University kamion?

FabLab University kamion je návěs, který se po zaparkování promění v dílnu plnou moderních výrobních strojů. Žákům základních a středních škol nabízí praktické vzdělání v oblasti digitálních výrobních technologií. Dává nejen možnost dozvědět se aktuální informace o moderní výrobě a prototypování, ale také si všechny stroje vyzkoušet a něco si na nich vyrobit.

Koncept vychází z populární sdílené dílny FabLab Brno, kde již programy pro školy a veřejnost úspěšně probíhají. A protože je o exkurze a školení velký zájem, rozhodli jsme se vyjet rovnou k vám.

Co si uvnitř
užiješ?

Proč FabLab
University kamion?

FabLab University kombinuje netradiční zážitek s technickým vzděláním. A navíc je zcela zdarma. Pokud jste škola, nemusíte s žáky nikam chodit a složitě organizovat exkurze. Naše vybavení, zkušené lektory a bohatý program dovezeme až k vám. S jednoduchou organizací vám navíc rádi pomůžeme.

Poznej,
nauč se,
tvoř!

Kamion FabLab University umožňuje vyzkoušet si jinak těžko dostupné moderní výrobní stroje a přístroje. Za pomoci zkušených lektorů tak budete mít jedinečnou příležitost ztvárnit své kreativní projekty a svým nápadům vtisknout realistickou podobu. Pojďme si ukázat, co všechno vám bude k dispozici:

Na 44 m2 najdeš

4 výrobní stroje s ukázkami
robotické rameno

Ovládneš je všechny?

Laserová řezačka

Laser, to je koncentrace obrovské energie do malého bodu. Laserovým paprskem lze řezat a gravírovat do papíru, skla, dřeva a některých plastů.

Delta 3D tiskárna

Z plastového filamentu můžete vymodelovat cokoliv, co si dokážete představit. Tisknout můžete i z více barev najednou.

Řezací plotter a termolis

Vyrobte si samolepku, šablonu nebo potisk na textil. Ten pak pomocí termolisu nažehlíte přímo na tričko.

3D tiskárny

Ve FabLabu najdeš třeba Ultimaker 3 vhodný pro tisk komplikovaných objektů nebo 11 tiskáren české výroby Prusa Research.

Modelovací frézka

Vytvoří prototyp ze dřeva i hliníku.

Harmonogram a registrace

Kde právě s kamionem stojíme a kam máme namířeno

FAQ

Pro školy

Pro jaké školy je FabLab University určený?

Pokud jste škola, kterou zřizuje město Brno, nebo Jihomoravský Kraj, tak máte štěstí, spadáte totiž do naší primární cílovky, kvůli vám jsme FabLab University kamion postavili.  Můžete si nás pozvat a nebude vás to stát vůbec nic.

Jsem ZŠ z Brna nebo SŠ z JMK, jak se mohu přihlásit?

Přihlášky sbíráme jednou za půlroku (v květnu a v listopadu), poté vyhodnotíme, sestavíme harmonogram a začneme objíždět. Ředitele všech SŠ v JMK a ZŠ v Brně osloví oficiální cestou přímo zřizovatelé tedy JMK a Brno. 

Bude nás návštěva FabLab University něco stát?

Kromě vašeho času vůbec nic. Spotřební materiály pro ukázky i školení a stejně tak náš program od nás máte zdarma. Pokud si budete chtít vyrobit něco navíc, můžete si donést vlastní materiál, nebo si od nás vhodný materiál na místě zakoupit.

Měl/a bych sebe nebo žáky na akci předem připravit?

Můžete i nemusíte. Čtrnáct dní před naším příjezdem od nás obdržíte nástěnku, která bude obsahovat například odkaz k online výuce počítačových programů, které používáme k přípravě dat pro práci na přístrojích.

Pokud budete mít zájem začlenit online školení na některý určený software i do vaší výuky, budeme jedině rádi.

Jedná se o programy:

  • Fusion 360 – 3D modelování
  • CorelDRAW, Inkscape – 2D grafika, Arduino IDE – programování vývojových desek

Po proškolení v těchto programech pro úpravu dat pak žáci dokáží práci na jednotlivých strojích zvládnout sami, případně s naší pomocí.

Vejde se k nám návěs?

Zkontrolujte si prosím volný prostor u školy podle následujících výměr. Návěs má délku 14 metrů, přepravní šířka je 2,5 metru a po zaparkování se výukový prostor vysune na šíři 5 metrů. Také je potřeba počítat s alespoň 1metrovým volným manipulačním prostorem kolem návěsu.

Pokud si nejste jistí, zda dostatečným prostorem disponujete, ozvěte se nám, my vše prověříme.

Může návěs stát i na veřejném místě v naší docházkové vzdálenosti?

Ano, může. Zábor veřejného prostoru si můžete na městském úřadě vyjednat sami, nebo to necháte na nás. Další možností je také zaparkovat na pozemku jiné školy, která se do projektu zapojila a má dostačující volný prostor.

Mohu si domluvit individuální workshop pro učitele?

Ano. Zájem učitelů vítáme a po domluvě rádi vyjdeme vstříc.

Líbí se mi prostředí FabLab University a rád bych u nás vybudoval také podobný lab, co mám dělat, co mě to bude stát?

Vybavení FabLabu se může pohybovat v širokém rozmezí, nejčastěji je to cca 300 000 Kč - 3 000 000 Kč. K tomu je třeba vyřešit prostor, nájem, vzduchotechniku, BOZP, nábytek, provoz, pojištění, personál. Rozhodnout jak má být otevřeno, jestli  24/7, nebo jen třeba jedno nebo dvě odpoledne týdně a spoustu dalších věcí.

Pokud nezastupujete školu, obec nebo zájmovou skupinu např. DDM, tak si pro to nejprve najděte podporu u nich a pak se ozvěte se na info@fablabbrno.cz, rádi pomůžeme.

Pro partnery

Kolik mě bude stát účast FabLab University na mé jednorázové akci?

Cena se odvíjí od programu samotného, a vždy záleží na vzdálenosti od Brna. Ozvěte se na kamion@fablabuniversity.cz a domluvíme se.

Jak dopředu si vás musím zamluvit?

Pokud se podíváte do harmonogramu, tak uvidíte, kam se v jakých termínech chystáme. Tak si můžete sami naší vytíženost ve vámi preferovaném termínu ověřit. Je dobré se však ozvat alespoň 6 měsíců dopředu na info@fablabexperience.cz, je totiž možné, že máme nějakou akci již rozjednanou.

Jaké zázemí musím kamionu nachystat k tomu, aby mohl přijet?

FabLab University kamion měří 14 metrů na délku 4 metry na výšku a ve vysunutém stavu má 5 metrů na šířku. Jeho maximální provozní hmotnost je 27 tun a pohání ho 3f zásuvka (380v). Kolem kamionu je nezbytný určitý manipulační prostor pro tahač, nesmí parkovat u zdi z důvodu hasičských předpisů… zjednodušeně řečeno budete potřebovat rovný prostor 20x10 metrů o nosnosti 27 tun a el. zásuvku v dosahu.

Chcete se stát celoročním partnerem nebo podporovatelem FabLab University?

Jsme rádi za firmy a instituce, kteří chtějí dlouhodobě podporovat naši vizi. Do partnerství spadá návštěva trucku (i s obsluhou) na vaší akci, ale získáváte k tomu mnohem víc. Spojení sil budeme hrdě komunikovat na webu, na trucku samotném a v rámci programu pro školy i uvnitř. Pokud budete hlavní nebo generální partner, tak navíc získáváte prostor uvnitř kamionu pro umístění vaši technologie, kolem které postavíme jeden ze základních vzdělávacích kurzů a budeme ho školit po celý rok. Dostane se tak k tisícům mladých lidí. Pro víc informací se ozvěte na info@fablabbrno.cz a domluvíme se.

Chcete se stát partnerem FabLabu kamenného?

Podívejte se na rámcovou nabídku pro firmy, ozvěte se na info@fablabbrno.cz a domluvíme se.

Líbí se mi prostředí FabLab University a rád bych u nás vybudoval také podobný lab, co mám dělat, co mě to bude stát?

Vybavení FabLabu se může pohybovat v širokém rozmezí, nejčastěji je to cca 300 000 Kč - 3 000 000 Kč. K tomu je třeba vyřešit prostor, nájem, vzduchotechniku, BOZP, nábytek, provoz, pojištění, personál. Rozhodnout jak má být otevřeno, jestli  24/7, nebo jen třeba jedno nebo dvě odpoledne týdně a spoustu dalších věcí.

Pokud nezastupujete školu, obec nebo zájmovou skupinu např. DDM, tak si pro to nejprve najděte podporu u nich a pak se ozvěte se na info@fablabbrno.cz, rádi pomůžeme.

Kompletní nabídka pro firmy

Pro veřejnost

Chci se přihlásit na akci pro veřejnost, ale nejde mi to, co mám dělat?

Registrace na akce jak pro školy, tak pro veřejnost zveřejňujeme přibližně 14 dní dopředu, je možné, že pro danou akci ještě není vypsaná registrace. Druhá možnost je, že už je plno. To poznáte tak, že vám půjde kliknout na registraci, ale v externí aplikaci Doodle už nebude volný termín.

Proč je vypsaných tak málo termínů pro veřejnost?

FabLab University kamion, je primárně určený pro střední a základní školy. Akce pro veřejnost jsou doprovodným programem a nemůžeme jim dedikovat neomezené kapacity. Pro veřejnost máme otevřený 24/7 kamenný FabLab Brno. Úvodní prohlídka tzv. FabLab Tour je vždy ve středu v 18:00. Stavte se za námi tam.

Kontakty

Martina Michlovská

Manažerka kamionu

Marti se můžete ozvat s čímkoliv, co se týká kamionu FabLab University - provozu, programu, harmonogramu, rozhovoru pro média atd.

+420 734 644 212


Tomáš Mejzlík

FabLab Brno Manager

Tom má na starosti kamenný FabLab v Technologickém parku. Můžete se mu ozvat s čímkoliv co se týká celého FabLabu.

+420 725 960 702


Chceš vědět, co se ve světe FabLabu děje?

Kam dále?

Chytlo vás tvoření za srdce? Zde můžete své schopnosti rozvíjet dál
Upravit