Tutoriály

Digitální řemeslo

Tutoriály

Projekty a lekce

Studentské soutěže

Kurzy pro učitele

Pojízdná dílna

Nauč se

připravovat data

Digitální výrobní stroje pracují téměř samostatně. Aby věděli, co mají vyrábět, je potřeba jim k tomu zadat takzvaná výrobní data.

Pro řezací plotr a laser si vystačíš s 2D grafikou, kde si nakreslíš dráhy, kudy se bude nástroj pohybovat nebo kde bude odpalovat materiál.

Pro 3D tisk nebo obrábění na CNC frézce už ale budeš potřebovat vytvořit 3D objekt pomocí modelování.

A tyhle programy ti s tím pomůžou:

Inkscape

Open-source editor vektorové 2D grafiky.

Přejít na Inkscape >>

Tinkercad

Jednoduchý 3D modelovací program v prohlížeči.

Přejít na Tinkercad >>

Přejít na Tutoriály >>

Fusion 360

Parametrický 3D modelovací program pro náročnější se spoustou funkcí.

Přejít na Fusion 360 >>

Přejít na Tutoriály >>

Blender

3D modelovací program pro modelování spíše organických objektů.

Přejít na Blender >>

Přejít na Tutoriály >>

Ovládni
výrobní stroje

Naučit se digitálnímu řemeslu není žádná raketová věda. Většina práce probíhá u počítače, kde musíš vytvořit data pro výrobní stroj a nebo naprogramovat chytrý obvod. Chce to jen chuť a dobré návody. Proto pravidelně natáčíme videotutoriály, ve kterých najdeš vysvětlené a ukázané vše potřebné, abys mohl sám začít tvořit.

U nás se můžeš například naučit

    • 2D grafiku pro laserovou řezačku či řezací plotr
    • 3D modelování pro 3D tisk a CNC obrábění
    • Práci se stroji
    • Sestavovat a programovat elektroniku

Podívej se na náš YouTube >>

Pojízdná

digitální dílna

I u vaší školy nebo v její docházkové vzdálenost můžeme zaparkovat návěs, který se po zaparkování promění v dílnu plnou moderních výrobních strojů.

Žákům základních a středních škol nabízí praktické vzdělání v oblasti digitálních výrobních technologií. Dává nejen možnost dozvědět se aktuální informace o moderní výrobě a prototypování, ale také si všechny stroje vyzkoušet a něco si na nich vyrobit.

Kombinuje tak netradiční zážitek s technickým vzděláním a navíc je pro školy Jihomoravského kraje zcela zdarma. Pokud jste škola nebo organizátor akce spojené s technikou, kde vaše cílové skupina jsou studenti a máte zájem o takovýto projekt, zde najdete více informací o pojízdné digitální dílně >>

Vyzkoušej si projekty

Abys ovládnul digitální řemeslo, nestačí se jen naučit postupy, ale je potřeba si je i ověřit v praxi. U nás najdeš poctivě krok za krokem zpracované návody na různé projekty, ať už jen tak na doma, tak i na procvičení látky probírané na základních a středních školách.

Ať už si chceš digitální řemeslo sám vyzkoušet a nebo hledáš způsob na to, jak ho předat dalším, podívej se na projekty s návody >>

nejen na tyhle projekty tu najdeš návody

aktivity pro školy

Akreditované kurzy

pro učitele

Máte ve škole nějakou technologii, se kterou se chcete naučit nebo zvažujete její pořízení a nevíte, co to obnáší? Zajímalo by vás její zapojení do výuky i mimo ní? Tak přesně pro vás jsme nachystali prezenční i online kurzy, akreditované MŠMT.

Naší nabídku včetně anotací a termínů, kdy budou probíhat, najdete v přehledu kurzů >>

Abyste měli přehled o nových kurzech a průběžně vypisovaných termínech, můžete se přihlásit k odběru newsletteru >>

FAQ

Jsme rádi, že se ptáte.

Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastěji kladené otázky. Pokud v nich však nenajdete tu svou, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám odpovíme.

Jak těžké je něco vytvořit tímhle digitálním řemeslem?

Tvořit pomocí digitálních trechnologií jako jsou pročítače a výrobní stroje učíme zájemce od 12ti let a horní hranice neexistuje. Jakmile máš chuť tvořit a alespoň základní znalosti práce s počítačem, hravě vše zvládneš. Manuální zručnost také není podmínkou.

Jsem učitel a chci tvořit se svou třídou. Kde zjistím jak na to?

Pro učitele máme připravenou celou sekci, kde se dozvíte, jak zapojit projektovou výuku do své třídy. K nalezení je na horní liště menu v záložce UČITEL.

Potřebuju poradit ohledně sotfware nebo stroje.

Jako student se můžeš podívat do sekce NAUČ SEkde jsme pro tebe nachystali výuková videa. Učitelé si pak u nás mohou vytvořit učitelský účet a po přihlášení uvidí nahoře v menu záložku FÓRUM.

Když chci tvořit, kolik mě to bude stát?

Celá naše výuka a návody jsou pro vás zdarma. Pokud si neplánujete pořizovat nějaký výrobní stroj, doporučujeme navštívit otevřenou dílnu ve vašem okolí, kde si pravděpodobně budete muset zaplatit členství. Více v záložce DIGITÁLNÍ ŘEMESLO.

Jsem student a chci soutěžit. Kde najdu zadání?

Pro studenty středních škol a žáky druhého stupně základních škol pravidelně spouštíme spoutěže o zajímavé ceny. Jejich zadání můžete najít v menu v záložce STUDENT -> SOUTĚŽ.

Kde můžu začít tvořit?

Začít tvořit můžeš klidně doma na svém počítači, kde probíhá většina práce. Nejprve si v něm připravíš data a když pak budeš chtít svůj projekt realizovat, zajdeš do nejbližší otevřené dílny nebo si příslušný stroj pořídíš. Více v sekci DIGITÁLNÍ ŘEMESLO.

Přidej se k nám

A procházej veškerý obsah zdarma

Pin It on Pinterest