3D tisk

Vymysli, vymodeluj, vytiskni: tři kroky k nekonečné kreativitě

Jak začít s 3D tiskem?

1

Tvorba 3D modelu

Aby 3D tiskárna věděla, co má vlastně tisknout, musíš jí to nejprve říct/ukázat. Je tedy potřeba vytvořit předlohu – 3D model.

Chci začít s 3D modelováním
2

Slicování

Máš hotový 3D model? Super! Teď ho stačí převést na data, kterým 3D tiskárna rozumí. Slouží k tomu tzv. slicery – programy, které tvůj model přeloží do souboru příkazů pro daný stroj. Výsledkem je soubor ve formátu G-code.

Chci přejít na slicery
3

Tisk

Než svůj G-code nahraný na nějakém přenosovém médiu (flash disk/SD karta) vložíš do tiskárny, je potřeba vědět, jak ji nastavit. Vložení materiálu, jeho výměna nebo nastavení parametrů tisku není složité. Sleduj, jak na to.

Chci se naučit ovládat 3D tiskárnu

Programy pro 3D modelování

Tinkercad

Tinkercad je jednoduchý modelovací software, který funguje v libovolném webovém prohlížeči. Není tak potřeba ani stahovat. Funguje tak, že složitější tvary vytváříme pridáváním, úpravou a kombinací jednoduchých tvarů. Nenechte se ale zmást. Krom jednoduchých modelů typu “klíčenka” v něm s trochou praxe vytvoříte i třeba robotické rameno nebo architektonický model.
Přejít na stránku Tinkercadu Tutoriál

Fusion 360

Fusion 360 je komplexní nástroj, který umožňuje velice přesné modelování. Má v sobě spoustu funkcní, které se hodí pro vytváření strojních součástí, ale ocení ho i každý začínající kutil. Krom modelů umí vytvářet i sestavy, výkresovou dokumentaci, rendery, animace a další. Navíc je pro kutily, nadšence, studenty i startupy zdarma.
Přejít na stránku Fusion360 Tutoriál

Blender

Blender ocení hlavně ti, kdo mají v plánu organické modelování, ať už to jsou postavičky, prostředí atd. Pracujete v něm s modelem jako se sítí složenou propojených bodů, které můžete popotahovat tak, abyste vytvořili požadovaný tvar. Dál se na ně dají mimo jiné přidávat i textury a animovat scény, tedy si můžete své modely i rozpohybovat. Je open-source a tedy zcela zdarma.
Přejít na stránku Blenderu Tutoriál

Slicery

PrusaSlicer

PrusaSlicer je pravidelně aktualizovaný open-source nástroj, který obsahuje vše, co potřebujete k exportu perfektních tiskových souborů (nejen) pro vaši tiskárnu Original Prusa.
Přejít na stránku PrusaSliceru Tutoriál

Ultimaker Cura

Cura od Ultimakeru je nejpopulárnější bezplatný 3D slicer s otevřeným zdrojovým kódem, který je první volbou pro miliony uživatelů na celém světě. Je to pokročilý nástroj pro rozkrájení 3D modelu na vrstvy pro 3D tisk, na který se můžete spolehnout.
Přejít na stránku Ultimaker Cura Tutoriál

Tisk

Materiály pro 3D tisk

Z čeho všeho se dá tisknout? Jaký materiál použít na konkrétní aplikaci 3D tisku? Na tyhle a další otázky odpoví lektor Honza v tomto tutoriálu.
Tutoriál

Práce s tiskárnou

Jak připravit tiskárnu, jak spustit první tisk a jak zkalibrovat první vrstvu? Podívej se!
Tutoriál

Recnze materiálů

Jak se pracuje s ekologickým filamentem Non-oilen? Hodí se pro začátečníky? A je tak odovlný, jak výrobce tvrdí? Lektor Honza to vyzkoušel.
Tutoriál

Máš k tutoriálům nějaký dotaz? Chybí ti téma, které bychom měli zpracovat? Napiš Honzovi.

Jan Vejtasa

vejtasa@fablabbrno.cz

Chceš mít přehled o nových tutoriálech, lekcích nebo kurzech?

Upravit