Poselství na klíče
I. Uvedení do tématu
O čem to je?
Cedulky na dveře jsou velice šikovným pomocníkem zejména tehdy, kdy jimi chceme nově příchozímu něco naznačit ještě předtím, než vezme za kliku.
Postup lekce
- Uvedení do tématu
- Seznámení s InkScapem
- Tvorba tvaru cedulky
- Vektorizace obrázku
- Úprava textu
- Zarovnání a export
- Výsledek
Procvičovaná látka
V této lekci si žáci procvičí následující látku:
(nepovinné)
Materiál
- Překližka topol 3mm
Software
- Inkscape
II. Seznámení s Inkscapem
Nejdříve si představíme základní funkce a ovládání Inkscapu, které budeme při realizaci potřebovat. Jednotlivé funkce si více představíme při samotné práci, pro začátek je ale dobré mít povědomí, kde co hledat. Zdatnější žáci tak můžou tvořit sami.
III. Tvorba tvaru cedulky
Kliknutím na ikonu čtverce zvolíme funkci obdélníku a čtverců. Obdélník tvoříme kliknutím na pracovní plochu a za stálého držení levého tlačítka táhneme myší. Můžeme jej takto volně nakreslit a sledovat velikost podle pravítek po stranách výkresu, nebo ji poté přesně nastavit na horní liště. My jsme zvolili rozměry 70 x 120 mm. Tento obdélník bude základem cedulky na kliku.
Aby laser věděl, co má jak vyříznout, musíme návrh upravit. Všechny tahy, které chceme vykrojit nakreslíme červenou barvou o šířce 0,1 mm. Tah upravíme kliknutím na ikonku v pravém spodním rohu. Po rozbalení se nám ukáže nabídka změnit výplň, tah a styl tahu. Výplň chceme mít “průhlednou”, tedy bez výplně. Barvu tahu změníme na nastavení RGB. Barvy tahů i výplní jdou jedonuduše upravit i ve spodním panelu. Požadovanou barvu stačí chytit a přetáhnout na políčko “výplň” či “tah”. Poté upravíme ještě šířku tahu a ujistíme se, že máme zvolený formát mm.
Do připraveného obdélníku nyní přidáme otvor, kterým se cedulka na kliku zavěsí. Zvolíme funkci vytvořit kruh pomocí ikonky kruhu a jeden nakreslíme doprostřed obdélníku. Stejně jako u obdélníku stačí kliknout a táhnout. Při podržení klávesy CTRL při tažení vznikne pravidelný kruh. Užitečná je i klávesa SHIFT, při jejím podržení roste kruh souměrně na obě strany se středem na kurzoru.
Při kliknutí na objekty se objeví ohraničení, pomocí kterého můžeme upravovat velikost nebo objekty otáčet. V pravém horním rohu je malé kolečko, při jeho stažení dolů se zaoblí všechny rohy obdélníku. Tvar cedulky máme tedy nachystaný a půjdeme si připravit návrh obrázku. Aby se návrh obrázku a ořez nepletl dohromady, nachystáme si novou vrstvu. Pod spodním panelem s barvami je nápis Vrstva 1. Poklikem na ni se otevře nabídka, kde můžu vrstvy přidávat, upravovat jejich názvy pro lepší orientaci a přepínat mezi nimi. Návrhy tak mohu “vrstvit” na sebe bez obav, že posunu předchozí práci.
IV. Vektorizace obrázku
Návrh obrázku připravíme do nové vrstvy. Z internetu zkopírujeme libovolný obrázek a vložíme jej do Inkscapu (CTRL+C a CTRL+V). Ať už bude na obrázku cokoliv, musíme jej pro laserovou řezačku připravit pomocí vektorizace.
Skrz nastavení prahu můžeme upravit citlivost a vymazat tak vodoznak (mrk mrk). Všechno, co chceme vypálit (vygravírovat, ne úplně propálit na skrz) necháme v černé barvě. Jakkoliv lákavé je vyhrát si s barvami, držte se na uzdě. Pokud si stáhnete již barevný obrázek, převedeme jej do černé.
V. Úprava textu
Poté k obrázku přidáme taktéž i text. V nabídce lze změnit velikost a font textu, případné prohnutí a jiné efekty.
VI. Zarovnání a export
Návrh můžeme jednoduše zarovnat na střed. V pravém menu najdeme Allign a Distribute. Označíme objekty, které chceme srovnat a zarovnáme na střed (nebo jinak, dle fantazie).
Hotový návrh vyexportujeme do .svg a postoupíme k řezačce.