Digitální řemeslo

Na této stránce se dozvíte, co se skrývá pod názvem digitální řemeslo, maker nebo třeba otevřená dílna. Dále se také můžete podívat jaké stroje se používají, a jaké zajímavé projekty mohou vzniknout. Připravili jsme Vám také mapu a seznam otevřených dílen. Pro ty, které zajímá na kolik zřízení takové otevřené dílny vyjde, nebo chtějí založit vlastní, máme 3 ukázkové příklady.

Digitální řemeslo

Digitální řemeslo je spojení tradičního řemesla s digitálními dovednostmi a nástroji, které se dá aplikovat a zjednodušit nám život téměř ve všech oblastech.

S přístupem ke správným technoligiím si ho do určité míry dokáže osvojit během krátké doby úplně každý,

Pro představu jaké zajímavé projekty takto mohou vzniknou jsme ti níže vybrali pár příkladů

Můžeš se také podívat na různé stroje, na kterých můžeš vyrábět a dílny ve tvém okolí. 

Maker

Maker [mejkr] je inovátor, vynálezce, kutil, designér i nadšenec. Každý, který se nespokojuje s dostupnými věcmi, vytváří si nové, ale zároveň si je nenechává pro sebe – sdílí je s ostatními. Je to zkrátka kutil 21. století. Společnost Deloitte definuje makera jako „člověka, který získává svoji identitu a nachází smysl v tvoření“.

Makerství je o zvídavosti, tvoření a inovacích. Nedefinuje se konkrétními činnostmi, přispívá ke zdravému sebevědomí, vzdělání, tvořivosti a k ekonomickému rozvoji.

Makeři se nespokojují s dostupnými věcmi, a tak tvoří sami. DIY kultura se promítá do vzniku otevřených dílen a tzv. hackerspace.

 

Otevřená dílna

Otevřená dílna je místo pro všechny lidi bez rozdílu, kteří chtějí tvořit, rozvíjet svoji kreativitu, sdílet nápady, vyrábět, inspirovat se a vzdělávat se. Takové dílně se říká také FabLab (zkratka angl. Fabrication Laboratory) a jde v ní o propojení tradičních postupů a nástrojů s moderními výrobními technologiemi mezi které patří například 3D tiskárny, 3D skenery, laserové řezačky, řezací plotry, CNC stroje, IoT, programovatelné vyšívací stroje a mnohé další.

Maker movement

Makerství není jen o strojích a dílnách, ale také o lidech. Kolem FabLabů se buduje silná komunita jedinců se stejným zájmem spojující makery po celém světě. Maker Movement je celosvětový fenomén který zahrnuje velké množství různých skupin lidí, od high-tech robotických týmů a geeků, přes důmyslné řemeslníky a excelentní vědce až po garážové kutily. Kolem komunity se každou chvíli rodí ambiciózní projekty, které vidí do budoucnosti, postupně mění způsob lidského myšlení, vzdělávání a spojují společnost. Komunita makerů se každoročně schází na výstavách pro makery, které se nazývají Maker Faire.

 

S jakými stroji můžeš tvořit

3D tiskárny

3D tiskárny vytváří objekty skládáním souvislých vrstev materiálu. Model pro tisk si vytvoříš v libovolném 3D softwaru, naskenuješ 3D skenerem nebo si stáhneš předlohu z webu. Co budeš tisknout, je jen na tobě

Řezací plotr

Řezací plotter je v podstatě tiskárna s ostrým nožem místo tiskové hlavy. U dvouvrstvých materiálů nařeže vrchní vrstvu, proto je ideální pro výrobu nálepek a nažehlovacích fólií.

Laserová řezačka

Laser, to je koncentrace obrovské energie do malého bodu. Laserovým paprskem lze řezat a gravírovat do papíru, skla, dřeva a některých plastů. Silnější lasery zvládnou řezat dokonce i do železa.

CNC frézka

Tento stroj frézuje, gravíruje, tvaruje, vyvrtává, drážkuje, modeluje, řeže, atd. Snadno vyfrézuje efektní reliéf ze dřeva, vytvaruje plech ze slitiny hliníku, vyrobí reklamní tabuli, vytvaruje plastové desky, vygravíruje mosaznou firemní ceduli nebo duralový přístrojový panel včetně všech otvorů a popisů. Comagrav mistral je vhodný pro zpracování dřeva, MDF, neželezných kovů a pryskyřice nebo akrylátu.

Programovatený šicí a vyšívací stroj

Řezací plotter je v podstatě tiskárna s ostrým nožem místo tiskové hlavy. U dvouvrstvých materiálů nařeže vrchní vrstvu, proto je ideální pro výrobu nálepek a nažehlovacích fólií.

Inspirace

Podívej se jaké zajímavé projekty mohou díky digitálnímu řemeslu vzniknout.

Hnefatafl – vikingské šachy

Autor: Jakub Stacho

Perníková chaloupka na laseru

Autor: Bedřich Štěpánek

3D model čerpadla

Autor: Martin Děrgl

3D tisk helma Arthas

Autor: Jan Doubrava

Úrovně digitálního řemesla 

 

Slouží jako nástroj k porovnání zkušeností a pokroku v učení jednotlivých oblastech digitálního řemesla.

Design

Design je jedna z nejzákladnějších a nejdůležitějších dovedností digitálního řemesla. Zároveň však bývá nejnáročnější na ovládnutí.

 

1. Dokážu pracovat pod vedením instruktora a být zodpovědný za jednotlivé činnosti během procesu navrhování v rámci skupiny.
2. Dokážu samostatně navrhovat alespoň jedno řešení, podílet se na hodnocení návrhu, přijímat a udělovat zpětnou vazbu svým kolegům.
3. Dokážu iniciovat návrh více řešení a nacházet kompromisy k docílení sofistikovaného výsledku.
2D grafika

 

1. Dokážu se orientovat v prostřední 2D grafiky, vytvářet a jednoduché objekty a tvary, upravovat je a vzájemně kombinovat.
2. Dokážu přidávat a upravovat pomocí efektů získané vektorové a rastrové grafiky.
3. Dokážu samostatně vytvářet grafické kompozice pomocí pokročilých nástrojů kreslení.
3D modelování

 

1. Dokážu se orientovat v prostředí 3D modelování, vytvářet náčrty a používat základní funkce modelu, přidávat základní geometrická tělesa a pracovat s nimi.
2. Dokáži pomocí prvků modelování vytvořit libovolnou součást dle požadavků.
3.

Dokážu vytvářet komplexní sestavy o více komponentech a ověřit jejich funkci.

 

3D tisk

 3D tiskárny slouží ke snadné přeměně nápadů ve fyzické věci. Zdrojový soubor může být namodelován v libovolném 3D softwaru, naskenován pomocí 3D skeneru nebo stažen a upraven např. z obrovské databáze na Thingiverse.

1. Chápu základní principy 3D tisku, znám bezpečnost práce se strojem a dokáži spustit tisk podle připravených dat a instrukcí.
2. Dokážu samostatně vytvářet výrobní data a zvolit vhodné základní parametry pro  3D tisk libovolného objektu, jako jsou: materiál, podpory, výplň, tloušťka stěny.
3. Orientuju se v pokročilých nastaveních 3D tisku, dokážu identifikovat příčiny vadných tisků a provádět úpravy na tiskárně.
CNC frézka

Tento stroj frézuje, gravíruje, tvaruje, vyvrtává, drážkuje, modeluje, řeže, atd.

1. Znám bezpečnost práce se strojem, orientuji se v CAM a umím generovat G-code. Také zvládám základní obsluhu stroje,  jako je výměna nástroje, najetí nulového bodu a spouštění programu.
2.

Znám workflow práce, umím vybrat vhodnou operaci a nastavit řezné podmínky dle nástroje a materiálu.

3. Dokáži pracovat s CNC frézkou, která má více než tři osy.
Laserová řezačka

 

1. Znám bezpečnost práce se strojem a zvládám základní obsluhu stroje, jako je najetí do výchozí pozice, zaostření laseru, nastavit parametry dle doporučení a spustit program.
2. Dokážu provést sám nastavení parametrů dle zvoleného materiálu.
3.

Dokáži provést nastovení gravírování pro dosažení požadovaného výsledného efektu.

Řezací plotr

Řezací plotter je jako tiskárna s tím rozdílem, že místo tiskové hlavy je zde umístěn ostrý nůž, který řeže podle podkladového vektorového designu. Řezací plotter slouží k řezání vrchní vrstvy různých dvouvrstvých materiálů. Typickým příkladem jsou nálepky nebo nažehlovací fólie a pro nažehlení na textil.

1.

Znám bezpečnost práce se strojem a zvládám základní obsluhu stroje, jako je výměna a zavedení fólie, změření rozměrů, najetí výchozí pozice, nastavení přítlaku

2. Dokážu si sám vytvořit a vyrobit jednobarevný potisk.
3.

Dokážu si sám vytvořit a vyrobit vícebarevný potisk a řezat podle značek.

Elektronika

 

1. Dokážu dle pokynů sestavit jednoduchý elektrický obvod pomocí základních komponentů.
2. Dokážu následovat schématický diagram a sestavit obvod včetně mikrokontroléru a elektronických komponentů.
3. Dokážu vytvořit vlastní schémata a použít je pro sestavení obvodů.
Programování

 

1. Rozumím základní struktuře jednoduchých programů a dokážu změnit hodnoty, proměnné a další parametry k úpravě výstupu, funkci a chování programu.
2. Dokážu vytvořit program s více než jednou instrukcí.
3. Dokážu vytvořit program s několika instrukcemi, větvící struktury, a také ovládat vstupy a výstupy na desce mikrokotroléru. 
Šicí stroj

 

1.

Znám bezpečnost práce se strojem, dokážu zapnout šicí stroj a zvládám základní šicí úkony.

2. Umím připojit vyšívací jednotku a vyšít nepružný materiál z hotového vyšívacího vzoru.
3.

Umím si vytvořit vlastní vyšívací vzor a vyšít na jakýkoli materiál, a také znám základní troubleshooting stroje.

Kde můžeš tvořit?

Jestli hledáš kde začít, není nic lehčího, než si rozkliknout záložku s tvům nejbližším městem a najít si tvou novou oblíbenou dílnu.

 • FabLab Brno
  • Otevírací doba: Pro členy 24/7
  • Velikost a vybavení: 182 m2, CNC frézka, laserová řezačka, 3D tiskárny, 3D skener, elektro a IoT dílna, mechadílna, řezací plotter. Komplet seznam zde.
  • Co tam může vznikat: Na několik projektů vzniklých ve FabLabu se můžete podívat zde.
  • Jak se tam dostat? Nejjednodušší způsob je stavit se libovolnou středu v 18:00 na komentovanou prohlídku FabLab Tour a pak si zařídit členství.
  • Kurzy a akce
   • Základní: 3D tisk, CNC frézování, řezací plotter, laserová řezačka
   • Pokročilé: Povrchové úpravy 3D tisků, multimateriál, gravírování rotačních věcí na laseru, CNC Akademie, Arduino akademie (v přípravě: Fusion 360 a laser, Fusion 360 a 3D tiskárny)
   • Jednou za rok výročí spojené s ukázkou projektů mezi samotnými uživateli (v plánu makerfair/podobný festival).
  • Kdo ho zřizuje: FabLab je součástí Jihomoravského inovačního centra a poprvé otevřel 19.4.2017
  • Team: 2 FTE, 3 DPČ a lektoři
 • Hobbylab
  • Otevírací doba: Út – Pá 9:00 – 17:00
  • Vybavení: Dílna je vybavena stroji a nářadím pro truhlářské, zámečnické a kovářské práce. Na konkrétní stroje se můžeš podívat zde.
 • StrojLAB
  • Otevírací doba: Po – Pá 8:00 – 18:00, konzultace se Strojvedoucím 8:00 – 12:00
  • Vybavení: Díky strojLABu máš k dispozici 3D tiskárny, řezací plotr, vakuové formování a elektrotechnické pracoviště. Vše také najdeš tady.
 • IndustraLAB
  • Vybavení: Zpracování textilu, zpracování dřeva a kovu, 3D skenování a 3D tisk, elektronika, robotika a automatizace, čalounický a nábytkářský diy designshop, biolab a wetware lab, keramická dílna, mikroskopie, spektrometrie a testování materiálů a Lean / Kaizen lab
 • Brmlab, hackerspace
 • PrusaLAB
  • Otevírací doba:
   st-pá 15:00-22:00
   so 9:00-18:00
  • Vybavení: CNC frézka, soustruh, laserový plotr, 3D tiskárny, elektrodílna, mechadílna, řezací plotter, šící a vyšívací stroj.
 • MakersLab
  • 3D tisková dílna – zaměřená na malosériovou výrobu pomocí 3D tisku
  • Kurzy a školení – 3D tisk pro začátečníky, arduino, létání, modelování v Blenderu .. další zde
  • 3D modelace
  • Prodej komponent pro 3D tisk
  • Každý čtvrt-rok Opensorce projekt GitHub
  • Učení formou stáží a projektů
   • velikost 140m2 – Milady Horákové 106
   • 3D továrna o 18 3D tiskárnách, 7xFT, 7xPT
   • v plánu špinavá sdílené dílna jaro/léto 2018
 • FutLab
  • Stav: Momentálně probíhá příprava interiéru a vybavení. Otevření je plánováno na březen 2018.
  • Otevírací doba: Pro optimal členy 3 dny v týdnu. Prémium členství: Každý všední den.
  • Velikost a vybavení: 111 m2. Vybavení: 3D tiskárny, Arduino laser, šicí stroj, stolní CNC fréza, pájky, brusky, barvící nástroje, atd. Další nástroje momentálně nakupujeme a průběžně doplňujeme.
  • Co tam může vznikat: Máme 5 hlavních oblastí:
  • Poskytování prostoru pro kutily (makers), bastlíře, umělce a 3D tiskaře.
  • Výroba vlastních výrobků a jejich následné zpracování (lepení, tmelení, barvení).
  • Sestavování nástrojů a robotů na bázi CC (lasery, 3D tiskárny, drony a podobně.)
  • Pořádání školení a workshopů ohledně práce na těchto nástrojích.
  • Vzdělávání v oblasti 3D tisku, automatizovaných nástrojů a robotiky.
  • Jak se tam dostat? Dílna se nachází na Praze 9, u nádraží Libeň, K Žižkovu 282/9. Možnost dopravy autem (parkoviště v areálu), metrem na Hloubětín, Vysočanská nebo Českomoravská. Tramvají na zastávku nádraží Libeň, vlakem na nádraží Libeň. Autobusem na zastávku K Žižkovu.
   • Kurzy a akce: Připravujeme.
  • Team: 3 koordinátoři a tým školitelů.

.

 • Olomoucká dílna
  • Otevírací doba: Dle domluvy
  • Velikost a vybavení: Několik pracovních míst, velký stůl, dřevoobráběcí a šicí stroje a dokonce i 3D tiskárnu. Připravené tu pro vás jsou také základní spojovací materiály, lepidla, barvy a laky.
  • Co tam může vznikat: V Olomoucké veřejné dílně můžete vzít výrobu a opravu věcí do vlastních rukou. Všechno potřebné profi vybavení si vypůjčíte. A se vším Vám tu rádi pomůží a poradí.
 • Fajna dílna
  • Otevírací doba:
   út-pá 9:00-17:00
   so-ne na základě rezervace
  • Vybavené řemeslné dílny:
   • dílna pro práci textilem, kůží a papírem,
   • hi-tech dílna vybavená 3D tiskárnami a sety pro experimentální práci s Arduinem,
   • keramická dílna s dvěma hrnčířskými kruhy, válcovací stolicí  a také vypalovací pecí
   • kovodílna
   • dřevodílna
   • beton land – dílna na zpracování betonu
   • komunitní zahrada
 • IdeaHub
  • Otevírací doba: Pro členy 24/7, pro uživatele dle dohody
  • Velikost: 190m2
  • Vybavení: Robotické pracoviště, svařování (MMA, TIG, MIG/MAG), CNC frézka, 3D tiskárna (Průša), elektro část, testování (National Instruments), pneumatika (FESTO), hydraulika (FESTO), CAD stanice (CATIA V5, 3D EXPERIENCE), laserové gravírování (MJ), mechanická dílna, nástroje pro zpracování plechů, montážní a dílenské stoly se svěráky, běžné ruční a elektrické nářadí, nástrojářská frézka. Kompletní seznam ZDE
  • Co zde může vznikat: Dílna je primárně zamýšlena jako sdílené vývojové centrum a prototypová laboratoř pro návrh a výrobu funkčních vzorků, případně prototypů. Jedná se jak o vlastní projekty uživatelů, tak technická zadání od firem, či vlastní projekty IdeaHubu
  • Kurzy a akce: Plánujeme zahájení projektu ABSOLVENT2, kurzy „Návrh a výroba vlastní meteostanice“, a různá školení v oblasti vývojových procesů a metodik
  • Jak se k nám dostat: Nejlépe domluvit si telefonicky nebo mailem osobní návštěvu a domluvit se na projektu a způsobu realizace
  • Team: 4 lidé Core Team, 6 zakládajících členů a 4 firmy
 • Tvoříme z palet
  • Otevírací doba:
   každý všední den od 9:00 do 17:00
  • 4 kompletně zařízené pracovní stanoviště:
   manipulační místo, pracovní stůl a regál vybavený nářadím a spotřebním materiálem
 • Tvoje dílna
  • Otevírací doba:
   po zavřeno
   út-čt 9:00-19:00
   pá-so 9:00-20:00
   ne 10:00-18:00
  • Co tam může vznikat:
   malování na sklo a porcelán

   malování na keramiku
   plackování
   výroba čelenek
   korálky
   dokončování polotovarů (klíčenky, brože…)
   razítkování a další tvoření i pro ty nejmenší
 • Kabinet CB
  • Otevírací doba: út a st 14:00 – 19:00
 • DEXIC μFabLab
  • Vybavení: SLS tiskárna, 3D tiskárny, IoT, digitální osciloskop, pájecí stanice a další.

Nastartuj otevřenou dílnu ve svém regionu

Připravili jsme ti 3 ukázkové příklady. Pokud uvažuješ o založené otevřené dílny, neváhej se na nás obrátit, radi ti se vším pomůžeme.

Malá dílna

Střední dílna

Velká dílna

PC místnost s 10 pracovními místy

10+1 PC

Dataprojektor a plátno

Nábytek – stoly, židle

Celkem cca 300 tis. Kč

Technická místnost 30-50 m2 bez speciálních požadavků na prostor

3x 3D tiskárna

termolis

plotr

programovatelný šicí stroj

volitelné elektro

Celkové náklady Technická místnost

400 tis. Kč

Personální zabezpečení

2 x ¼ úvazku nebo DPČ + externisté

Celkové náklady

700 tis. Kč + provoz (energie, údržba, revize, pronájem, pojištění) + lektorné

PC místnost s 10 pracovními místy

10+1 PC

Dataprojektor a plátno

Nábytek – stoly, židle

Celkem cca 300 tis. Kč

Technická místnost 50 m2, je potřeba zajistit možnosti odsávání

navíc laser (různé varianty leseru, podle využití)

Základní verze LASER TROTEC 8015 RAYJET 30W + odsávání 420 tis. Kčnebo pronájem měsíc 8700 Kč

 

Personální zabezpečení

2 x ¼ úvazku nebo DPČ + externisté

Celkové náklady

700 tis. Kč + 420 tis. Kč (nebo pronájem)
1 120 tis. Kč + provoz (energie, údržba, revize, pronájem, pojištění) + lektorné

PC místnost s 10 pracovními místy

10+1 PC

Dataprojektor a plátno

Nábytek – stoly, židle

Celkem cca 300 tis. Kč

Technická místnost 70 m2 a více, je potřeba zajistit možnosti odsávání, nosnost podlahy pro umístění strojů

navíc cnc frézka, cnc soustruh, stroje na opracování dřeva   

cena podle vybraných produktů   

 

Personální zabezpečení

3 x ¼ úvazku nebo DPČ

Celkové náklady

odhadem 3-5 mil. Kč

Přidej se k nám

A procházej veškerý obsah zdarma