Co je digitální řemeslo?
Digitální řemeslo je spojení tradičních řemeslých postupů a nástrojů s digitálními výrobními stroji. Dá se aplikovat téměř ve všech oblastech života a zjednodušit nám tak každodenní fungování. Umožňuje nám totiž rychle a přesně vytvořit téměř cokoli, od háčku na kabát až po chytrého robota. Stěžejní pro něj totiž není manuální zručnost, ale dovednost práce s počítačem a přístup k daným technologiím. Tedy si ho do určité míry dokáže osvojit během krátké doby úplně každý. Pro představu, co lze pomocí digitálního řemesla vyrobit se podívej do záložky INSPIRACE a v záložce TECHOLOGIE ti představíme různé stroje, na kterých můžeš vyrábět.


Kdo je maker?
Maker [mejkr] je inovátor, vynálezce, kutil, designér i nadšenec. Každý, kdo se nespokojí s dostupnými věcmi, vytváří si nové, ale zároveň si je nenechává pro sebe – sdílí je s ostatními. Je to zkrátka kutil 21. století. Společnost Deloitte definuje makera jako „člověka, který získává svoji identitu a nachází smysl v tvoření“.
Makerství je o zvídavosti, tvoření a inovacích. Nedefinuje se konkrétními činnostmi, ale vždy přispívá ke zdravému sebevědomí, vzdělání, tvořivosti a k ekonomickému rozvoji.
Makeři se nespokojují s věcmi, které jsou k dostání v obchodech, a tak tvoří sami. Rozvoj DIY kultury se promítá do vzniku otevřených dílen a tzv. hackerspace.
Co je otevřená dílna?
Otevřená dílna je místo pro všechny lidi bez rozdílu, kteří chtějí tvořit, rozvíjet svoji kreativitu, sdílet nápady, vyrábět, inspirovat se a vzdělávat. Takové dílně se ve světě také říká FabLab (zkratka angl. Fabrication Laboratory) a jde v ní o propojení tradičních postupů a nástrojů s moderními výrobními technologiemi. Mezi ty patří například 3D tiskárny, 3D skenery, laserové řezačky, řezací plotry, CNC stroje, IoT, programovatelné vyšívací stroje a mnohé další.

