Umělecká okna

V této lekci se z žáků stanou nejprve umělečtí architekti a posléze street-artoví umělci, kteří si zkusí nasprejovat křídovým sprejem na papír či chodník vlastní návrh uměleckého okna. A co k tomu je zapotřebí? No přece vlastní použití dřevěné šablony, kterou si žáci sami ve vektorovém programu upraví a vyřežou na laserové řezačce.
Autor
Marie Kudláčková
Stroje
Laserová řezačka
Zaměření
Dějepis
Výtvarná výchova
Věkové kategorie
12-15
15-18
Trvání
90 minut
Sdílet lekci

I. Uvedení do tématu

O čem to je?

Umělecký sloh je sjednocená celistvá forma umění, která ovlivňovala nejenom různé umělecké směry – jako například podobu architektury nebo literatury, ale také styl života tehdejších lidí.

V této lekci se zaměříme na tři základní umělecké slohy – Gotiku, Renesanci a Baroko. Protože je pro žáky těžké tyto slohy od sebe rozeznat, v rámci lekce se seznámí s jejich základními prvky a tvary. Aby si žáci lépe zapamatovali jejich tvary a zároveň v sobě probudili kreativitu, stanou se z nich architekti a návrháři oken, kteří starý tvar přetvoří dle své fantazie.

Lekce se mimo jiné zaměřuje na rozvoj „technicko-funkční představivosti". Aby byla šablona použitelná a vyřezaný obrys jim nevypadl, musí žáci přemýšlet, kam umístit spojovací pásky. Svůj návrh si žáci nakonec ověří díky přesprejování na papír či legální venkovní prostor.

Postup lekce

  1. Uvedení do tématu
  2. Zadání
  3. Příprava šablony – úprava plochy, na které bude okno
  4. Příprava okna – prostor pro vlastní fantazii
  5. Příprava spojovacích pásků
  6. Výřez pásků do šablony okna – vznik šablony, která se bude řezat
  7. Řezání laserem
  8. Použití šablony – sprejování

 

Procvičovaná látka

V této lekci si žáci procvičí následující látku:

  • Umělecké slohy – Gotika, Renesance, Baroko
  • Úprava vektorové grafiky
  • cit pro kompozici
  • technicko-fuknční představivost

 

Materiál

  • Překližka 3mm (nebo jiný levnější materiál, například MDF nebo karton)

Software

  • Inkscape
  • Job Control (pro ovládání laseru)

 

II. Zadání

Na začátku této lekce uveďte žáky do kontextu historizujících uměleckých slohů. Vysvětlete jim základní znaky slohu a promítněte jim pár obrázkových ukázek.

Pro ověření, zda žáci pozorně poslouchali, můžete ještě před začátkem úprav šablon provést malou aktivitu. Otevřete si přichystaný soubor v programu Inscape (Mix.) a zadejte žákům, aby okna roztřídili podle typických znaků jednotlivých slohů. (Nápověda: ke každému slohu patří vždy tři okna.)

III. Příprava šablony

Otevřte si soubor Mix.svg v programu Inscape. Pomocí nástroje čtverec vytvoříme ořezávací rámeček (bez výplně), který bude mít rozměry 140 x 140 mm, červenou RGB barvu a šířku tahu 0,1 mm

Pro lepší umístění obrysu okna je dobré vytvořit druhý menší rámeček (bez výplně) o velikosti 100 x 100 mm, a který bude mít stejně tlustý tah – 0,1 mm. Barva tohoto rámečku může být jakákoliv, nikoliv však červená nebo černá. (Postup při vytváření rámečku je stejný jako v předchozím kroku.)

Oba čtverce zarovnáme na střed pomocí kliknutí na zarovnání „Zarovnat na střed svisle" a „Zarovnat na střed vodorovně". Při zarovnávání musíme mít označené oba čtverce souběžně.

V kartě Soubor -> Vlastnosti dokumentu si rozklikneme záložku „Velikost plátna dle obsahu") a zadáme okraje na všech stranách 1 mm.

1. Necháme označené oba čtverce a klikneme na tlačítko „Nastavit velikost kresby či výběru". (Pokud se nám čtverce odznačí, stačí kliknout pouze na červený větší čtverec a potom na „Nastavit velikost kresby či výběru.")

IV. Příprava okna

Vybereme si některou ze šablon předpřipravených oken a vložíme ji doprostřed menšího barevného rámečku. Ostatní šablony už nebudeme potřebovat, takže je označíme a smažeme.

Okno upravíme pomocí uzlů (šedých teček) tak, aby se nám líbilo. Uzly si na obrázku vytvoříme pomocí ikony myši s modrými tečkami (levá lišta) na kterou klikneme a potom klikneme na kresbu okna. Šedé tečky jsou uzly a lze s nimi pohybovat, takže hned vidíme změnu v obrázku. Pokud s nimi ještě chceme dále manipulovat, klikneme si přímo na vybraný uzel a rozbalí se nám táhla (modré čáry s kolečky), díky kterým můžeme linii ještě dále měnit.

Celý objekt (okno) si označíme a smažeme černou barvu výplně (nalezneme v záložce „Výplň a tah" – výplň bude „Žádná barva") a zkontrolujeme, aby měl tah tloušťku 0,1 mm (nalezneme ve „Styl tahu"). Posléze celý obrys přebarvíme na červenou barvu RGB (nalezneme v „Barva tahu").

V. Příprava spojovacích pásků

Vytvoříme obdélník, ze kterého budeme vytvářet spojovací pásky. Postup vytvoření obdélníku je stejný jako u čtverce (viz 2.bod). Jakmile budeme mít hotovo, pomocí kopírováním (klávesová zkratka CTRL+C/ CTRL+V) si jich nakopírujeme na větší počet.

TIP!

Spojovací pásky mohou mít jakoukoliv délku, musíme mít však na paměti, že nejmenší možná šířka pásku musí mít alespoň 2 mm.

Obdélníky/spojovací pásky umístíme na šablonu tak, aby se z nich staly „přepážky", díky kterým šablona nevypadne. Velikost nebo natočení pásků lze měnit skrze kliknutí přímo na pásek a pomocí šipek ho buď zvětšujeme/zmenšujeme nebo natáčíme na strany.

Obdélníky/spojovací pásky umístíme na šablonu tak, aby se z nich staly „přepážky", díky kterým šablona nevypadne. Velikost nebo natočení pásků lze měnit skrze kliknutí přímo na pásek a pomocí šipek ho buď zvětšujeme/zmenšujeme nebo natáčíme na strany.

VI. Výřez pásků do šablony

Pomocí funkce ROZDÍL vyřízneme pásky do šablony. To uděláme tak, že si označíme celé okno a vždy jeden pásek a klikneme na „Cesta" (horní lišta) a fukci „Rozdíl".

TIP!

Po celou dobu vyřezávání pásku do šablony musíme mít na paměti, že musí být označený pouze jeden pásek + objekt, do kterého budeme pásek vyřezávat.

Se stejným postupem pokračujeme i ve vyříznutí ostatních pásků, dokud šablona nebude hotová.

TIP!

Zkontrolujte, zda má objekt (okno) tloušťku tahu 0,1 mm a je v červené RGB barvě. Pokud ne, opravte si tyto údaje, jinak laser šablonu nevyřeže.

VIII. Řezání na laseru

Před uložením souboru si zkuste hotovou šablonu znovu prohlédnout a představit si, jak bude vypadat vyřezaná. Červené linie by měli být vždy spojené v jeden fragment, který po vyříznutí vypadne. V tomto případě platí pravidlo – Více je lepší než méně.

Soubory vyřežene na laseru z námi zvoleného materiálu za odpovídajících nastavení

IX. Použití šablony

Přes hotovou šablonu můžete nastříkat libovolný počet obrázků. Jako podklad vypadá dobře například byrevný papír, nicméně možnosti jsou neomezené.

Autor
Marie Kudláčková
Stroje
Laserová řezačka
Zaměření
Dějepis
Výtvarná výchova
Věkové kategorie
12-15
15-18
Trvání
90 minut
Sdílet lekci

Chceš mít přehled o nových tutoriálech, lekcích nebo kurzech?

Upravit