Už se ti neztratí

Vyrobte si originální jmenovku pro svého psa, kufr, klíče či jiného mazlíčka/věc, kterou nechcete ztratit. Jmenovka bude obsahovat jméno majitele nebo mazlíčka a kontaktní údaj, kam se nálezce může ozvat. Ztracený pes nebo kufr se pak snadno dostane zpátky ke svému majiteli.
Autor
Kateřina Němcová
Stroje
Laserová řezačka
Zaměření
Bez zaměření
Pracovní činnosti
Věkové kategorie
06-09
09-12
12-15
Trvání
45 minut
Sdílet lekci

I. Uvedení do tématu

O čem to je?

Výrobek není tematizován k žádné probírané látce, to však neznamená, že nemá ho nemá smysl vyrábět. Naopak, vyrobená věc je skvělým pomocníkem v běžném dni a může se hodit na každém kroku. Vyrobená jmenovka ti usnadní trápení, když se ti na cestách ztratí zavazadlo nebo když se ti při procházce zaběhne pes. Výrobek tě naučí, že si máš na své věci dávat pozor a mít je neustále pod kontrolou.

Postup lekce

  1. Uvedení do tématu
  2. Zadání a a dat
  3. Vypálení na laseru a kompletace

Procvičovaná látka

  • Praktické dovednosti

Materiál

  • Plexisklo (nebo překližka) libovolné tloušťky

Software

  • Inkscape (nebo jiný vektorový grafický
program)
  • Job Control (pro ovládání laseru)

II. Zadání a příprava dat

Nejprve žákům ukážeme hotový produkt a následně jim dáme prostor k tomu, aby si sami vybrali, pro co budou svou jmenovku vyrábět.

V počítači si otevřte program inkscape a projděte si nástroje pro tvorbu různých tvarů a kreslení.

Každý žák má následně prostor, aby si pomocí těchto nástrojů vytvořil obrys své jmenovky. Je ale dobré si zadat maximální rozměr.

Aby šla jmonovka přidělat na kroužek na klíče, je potřeba přidat díru (kruh). Doporučený průměr díry je min. 6mm, aby ho bylo možné provléknout.

Díru můžete do jmenovky umístit od oka, ale lze využít i funkce zarovnat a roznímstit. Vyberete si Relativně k: například Poslední vybraný, označíte nejprve díru a pak jmenovku a kliknete na ikonku vzájemné pozice, které chcete docílit (vpravo)

U jmenovky i díry necháme zapnutý pouze tah (výplň vypneme) a nastavíme jeho barvu v RGB na čistě červenou a ve stylu tahu upravíme šířku na 0.1mm (defalutní pro řezání na laseru)

Nástrojem tvorby a úpravy textových objektů si přidáme popis (například jméno psa) a kontakt. Font a velikost si žáci upraví dle libosti. Narozdíl od obrysi jmenovky u textu vypneme tah a necháme poze čistě černou výplň.

V závěru návrhnu ještě upravíme velikost dokumentu podle jmenovky s malým okrajem (například 1mm).

III. Vypáplení na laseri a kompletace

Návrhy žáků společně vypálíme na laseru. Černou barvu gravírujeme a červenou budeme řezat. Pokud jste vyráběli jmenovky ze dřeva, můžete dále výrobky obrousit, aby nebyly opálené a u plexiskla zase sloupnout ochrannou fólii. Dírou ve jmenovce provlékneme kolečko na klíče a máme hotovo!

Autor
Kateřina Němcová
Stroje
Laserová řezačka
Zaměření
Bez zaměření
Pracovní činnosti
Věkové kategorie
06-09
09-12
12-15
Trvání
45 minut
Sdílet lekci

Chceš mít přehled o nových tutoriálech, lekcích nebo kurzech?

Upravit