Pop art – Warholův opakující se vzor

Chcete oživit výtvarnou výchovu o Pop artové umění a jednoho jeho umělce Andy Warhola? Pak je tato lekce přímo pro Vás. Lekce Vás provede jedním z Warholových nejčastějších témat a to jeho opakujícími se vzory. Vyzkoušíte si tak vytvořit dílo jako umělec. Pomocí jednoduchého tvaru, dle Vašeho výběru, vytvoříte umělecké pop artové dílo.
Autor
Gabriela Macíková
Stroje
Řezací plotter a termolis
Zaměření
Výtvarná výchova
Věkové kategorie
09-12
12-15
Trvání
90 minut
Sdílet lekci

I. Uvedení do tématu

O čem to je?

populár-art = populární, lidové umění

Pop art vznikl v 50. letech v USA, jako reakce na abstraktní expresionismus. Povýšil zcela běžné výrobky na umělecká díla jako dolary, láhve na Coca colu, Cambelovy polévky, výstřižky z novin, komiksy, fotografie osobností, atomového hřibu. Vytrhl konkrétní předměty z přirozené reality a přenesl je do výstavní síně. Nutí tak člověka k nevšednímu pohledu na všední věci. Umělci pracují s reklamou = plakáty, nálepky, fotografie, film, komiks a využívají techniky: koláž, asambláž, sítotisk.

Andy Warhol vytváří sériové variace na stejné téma technikou sítotisku. Pracuje s fotografiemi běžných předmětů, portréty komiksových a hollywoodských hvězd – Pepkem námořníkem, Supermanem i Marilyn Monroe. Různě je mění, variuje v různých barevných kombinacích.

Lekce tak seznámí žáky s Andy Warholem a blíže uvede do tématu pop artu, pomocí plotrové řezačky si tak vytisknou barevné samolepky, které vytvoří finální dílo. Každý žák si na konci lekce odnese vlastní pop artové dílo.

Postup lekce

  1. Výběr grafiky
  2. Příprava dat v Inkscape
  3. Řezání na plotru a skládání vzoru
  4. Aplikace

Procvičovaná látka

V této lekci si žáci procvičí následující látku:

  • Pop art – Andy Warhol

Materiál

  • Vinylová nalepovací fólie (případně nažehlovací fólie a trička pro potisky)

Software

  • Inkscape
  • CutStudio (pro ovládání laseru)

Pomůcky

  • Papír, tužka, lepidlo (tavná pistole) a razítková poduška s barvou

II. Výběr grafiky

Na Google obrázcích najdeme libovolný obrázek nejlépe s „icon" za hledaným slovem. Pro nalezení většího množství obrázků je lepší je zadávat v angličtině. Použít můžeme například i "vector" nebo "silhouette". Zvolíme obrázek vhodný pro jednoduchou vektorizaci, nejlépe černobílý bez detailů, vnitřních objektů, atd. Pro filtrování čistě černých obrázků lze použít i tlačítko nástroje pod vyhledávačem a vybrat podle barvy.

III. Příprava dat v Inkscape

V programu Inkscape vytvoříme čtverec o velikosti 60×60 mm.

Vložíme nalezený obrázek a převedeme ho na vektor tak, že na něj klikneme pravým tlačítkem a zvolíme možnost "vektorizovat bitmapu. Zvýšíme nebo snížíme prahovou hodnotu jasu tak, abychom po kliknutí na aktualizovat viděli v náhledu pouze to, co chceme a odsranili tak případné vodoznaky nebo světlejší objekty v pozadí. Nakonec klikneme na použít.

Vektorový obrázek umístíme do čtverce, tak aby měl kolem sebe okraj min. 1 cm. A čtverec s obrázkem nastavíme podle: výplň – bez; barva tahu – jednoduchá; styl tahu – šířka 0,1

Když je toto hotové, jde se na řezací plotr!

Před řezání si všechny děti, podle šířky, vloží svůj čtverec vedle sebe na finální roli, na kterou se bude řezat. A všichni tisknou nejprve jednu barvu a pak to stejné od dalších barev (všichni budou mít 6 základních barev, pro zjednodušení můžou být pouze 4 barvy)

Poté bude mít každý žák 6 různě barevných čtverců s objektem uprostřed.

Které následně bude skládat k sobě a jejich středové objekty vymění tak, aby každá barva měla jinak barevný střed

IV. Aplikace

Výsledné vzory vyrobené z nalepovací fólie můžete nalepit třeba na barevný papír a vytvořit tak umělecké dílo ale ve fantazii se meze nekladou. Zajímavou variantou je i výroba z nažehlovací fólie s tím, že se potisknete třeba trika nebo plátěné tašky.

Autor
Gabriela Macíková
Stroje
Řezací plotter a termolis
Zaměření
Výtvarná výchova
Věkové kategorie
09-12
12-15
Trvání
90 minut
Sdílet lekci

Chceš mít přehled o nových tutoriálech, lekcích nebo kurzech?

Upravit