Jak vytvořit tutoriál

13.05.2020

Jak na tvorbu video tutoriálů?

Stroje

 • PC novější než z roku 2000 se stabilním internetovým připojením
 • Stroj, na který vytvářím tutoriál
 • Zrcadlovka (dobrovolné)
 • Kvalitní mikrofon

Software

A hlavně chuť vytvořit něco, co inspiruje 
další lidi do tvoření  

Galerie

Krok č. 1 – Dobrý scénář 

Scénář je základ každého dobrého videa. Dává obsahu směr a cíl. Jak začít s psaním scénáře? Nejdřív si někam souhrně napíšeme, co má video obsahovat. U první lekce na Fusion 360, která obsahuje stažení a instalaci jsou to například tyto informace které chceme, aby si uživatel po shlédnutí videa zapamatoval:

 • co vlastně ve Fusionu jde vytvářet
 • kde si software stáhnout
 • jak si program naistalovat
 • vytvoření Autodesk účtu
 • základní seznámení s prostředím (manipulace s pohledem, data panel, uložení, nový soubor, práce se stromovou strukturou,…)

 A to je v podstatě struktura videa. Stačí jen na začátek dát představení tématu (Budeme se zabývat tímhle a tímhle) a nakonec shrnutí (jinak formulovaný začátek) a je to. Do svých scénářů také uvádím scénické poznámky (například kde mají být grafiky, co zabírá kamera, kde má být vyšší hlasitost podkresu apod.).

 

 

I. Intro/závěr

Úvod začíná pozdravem (“Ahoj” jako ve FabLabu). Pak je dobré se představit. Následuje krátké shrnutí toho, co se ve videu bude dít. Doporučuji natočit úvod prvního videa série se záběrem na sebe. Seznámí to diváka s autorem celé série a “zlidští” to FabLab University. Při natáčení se zrcadlovkou pozor na zapnutý mikrofon. Vybavení k natáčení je vždy dostupné kanceláři, nebo u mě (Honza V.). 
Závěr by pak měl pár větami shrnout vše, co se ve videu dělo a ukázat tak divákovi, co si má z tutoriálu odnést.

Po úvodu by měla následovat oddělovací grafika s názvem další části tutoriálu.

II. Natáčení softwaru

OBS a mikrofon

 

Nahrávání obrazovky probíhá přes software OBS. Pro začátek nahrávání je nutné vybrat zdroj (okno, prohlížeč, atd.). My si vybereme zdroj “záznam obrazovky”, protože pokud bychom vybrali jen “okno”, tak se nebudou nahrávat klávesy přes Carnac. Zkontrolujeme si také, že nám mikrofon opravdu nahrává pomocí lišty “Audio mixer”, která by se měla pohybovat, když mluvíme
OBS má občas problém s tím, že nepoužívá správnou grafiku, a v okně se nic neukazuje. Tady dávám tutoriál, který pomohl mně.

Po zvolení “display capture” a zvolení správné obrazovky (pokud máte jen jednu, tak nic nevolíme), by se nám měl zdroj zobrazit. Pro nahrávání klikneme na možnost “start recording” v pravém dolním rohu. Video se ukládá do defalutního uložiště. Abychom to změnili, půjdeme cestou file -> settings -> output a tam nastavíme, kam chceme videa ukládat.

III. Carnac

Carnac je software, který nám pomáhá zobrazovat stisknuté klávesy. Když použijeme nějakou klávesovou zkratku, pomáhá divákovi ukázat, jak jsme daný příkaz vyvolali.
Nastavení Carnacu:

 • Top offset 440
 • Bottom offset 70
 • Left offset 1690
 • Right offset 0

IV. Prostřihové grafiky

Prostřihové grafiky pomáhají oddělovat jednotlivé části tutoriálu. Jejich vytváření v Canvě začíná vždy zkopírováním šablony “Prostřihové grafiky”, která je v Canva týmu FabLab University. Odkaz na tým Canvy je nahoře v popisu potřebných programů.

  Po zkopírování si design pojmenujeme podle svého tématu (tj. například Fusion – Honza), otevřeme, upravíme text, a vizuální stránku podle tématu videa.

  V. Editace videa

  Pro stříhání videa doporučuji program DaVinci Resolve.
  Našel jsem tenhle krátký (16 minutový) tutoriál, který nás naučí základy potřebné ke stříhání. Pokud by někdo potřeboval se stříháním pomoct, stačí napsat.

  Do videa je dobré přidat podkresovou hudbu. Žánr, na kterém jsme se shodli je lo-fi. Pozor na to, aby byla hudba volně stažitelná. 

  VI. Miniatura

  Miniatura je to první, co uživatel z videa uvidí. Její vytváření v Canvě probíhá stejně, jako vytváření prostřihové grafiky, které jsem popsal výše.

  VII. Shrnutí

  Díky, že do toho jdete! 🙂 Pokud budete mít chuť vytvářet nějaké video, stačí to jen prokonzultovat s týmem, a už můžete jít na to.
  Zde se nachází ukázkový tutoriál na Fusion
  (jen je tam na začátku “dobrý den” místo “ahoj”).

  Věci, které je dobré dodržovat (checklist):

  • jasně rozdělené kapitoly (např. graficky)
  • mluvené slovo je dostatečně pomalé a srozumitelné
  • obsahuje podkresovou hudbu
  • použitý Carnac
  • znělka FabLab na začátku
  • představení tématu videa 
  • zakončení se shrnutím 
  • pozor na přílišné anglicismy
  • miniatura
  • maximálně 20 minut (ideálně do 15)
  • tykání
  0 KOMENTÁŘŮ

  0 komentáøù

  Nejnovější lekce a projekty

  Stojan na tužky

  Stojan na tužky

  Co budete potřebovat?Materiál Filament Nářadí a programy Fusion 360 PrusaSlicer Časová náročnost Modelování 30 minut Tisk cca 12 hodiny (dle struktury) Obtížnost 3D modelování 1 3D tisk 1 GalerieI. UvedeníAutor: Petr Melničk Ukázka možného modelování stojánku na...

  DNA

  DNA

  DNA je jednou z nukleových kyselin a nese v sobě genetickou informaci. Žáci si v této lekci vytisknou krátkou část modelu dvojité šroubovice DNA vyzkoušejí si výměnu filamentu na 3D tiskárně, a pokusí se poté poskládat část lidské DNA. Dozví se, co je to Fibonnaciho posloupnost a pokusí se její geometrický tvar najít v DNA a dalších místech v přírodě.

  3D modely molekul

  3D modely molekul

  Většinou, když mluvíme o chemických sloučeninách, tak uvažujeme pouze jaké jednotlivé atomy či skupiny jsou ve sloučenině obsaženy. Avšak neřešíme už, jak jsou atomy uspořádány. Přitom molekuly dodržují pravidelné geometrické tvary. Dokonce v některých případech, jako například u tuků, toto uspořádání může rozhodovat o následném chování molekuly. V této lekci si vyzkoušíte fyzicky sestavit modely molekul. Daný způsob cvičení vám pomůže pochopit látku týkající se stavby molekul a procvičit si prostorovou představivost.

  Stojan na mobil

  Stojan na mobil

  Co budete potřebovat?Materiál Filament Nářadí a programy Fusion 360 PrusaSlicer Časová náročnost Modelování 30 minut Tisk cca 4 hodiny Obtížnost 3D modelování 1 3D tisk 1 GalerieI. UvedeníAutor: Petr Melničk Stojan na mobil s otvory pro nabíječku. Tento stojan slouží...