Jak vytvořit projekt

18.05.2020

Co budete potřebovat?

Materiál

 • Papír

Stroje

 • PC novější než z roku 2000 se stabilním internetovým připojením

Pomůcky

 • Tužka

Software

 • Libovolný webový prohlížeč, např. Chrome
 • ShareX
 • Libovolný rastrový editor obrázků, např. XnViewMP
 • Libovolný vektorový editor obrázků, např. Inkscape

Galerie

Uvedení do tématu

Web FabLab University v současnosti běží na platformě WordPress (zkráceně WP). Jde o open source software, který můžete použít k vytváření webových stránek, blogů nebo jiných aplikací. Jeho výhodou jsou zejména uživatelská přívětivost, škálovatelnost, cena – na WP dnes běží více než 455 milionů webových stránek tzn. Důkazem uživatelské přívětivosti a jednoduchosti je i tento web, neboť jej vystavěli lidé bez znalosti programování CSS, Java nebo HTML. Základem každé webové stránky běžicí na WP je tzv. Theme. Témata jsou buď volně dostupná nebo placená. V našem případě používáme placené téma Divi, které je v současnosti nejpoužívanějším WP tématem na celém webu. Kromě samotného tématu je v balíčku od společnosti Elegant Themes přibalen i nástroj Divi Visual Builder, který činí práci s WP ještě snadnější a názornější. Jak již naznačuje název tohoto nástroje, stránky se pomocí děj dají budovat „naživo“, místo kódu uživatel pracuje s reálnými prvky a úpravou parametrů vidí okamžitou změnu. V jednoduchosti jde o tahání okének a o tom to udělat to tak, aby to dobře vypadalo a fungovalo. Ničeho se nebojte, práci s Divi se velmi rychle naučíte. Kromě asistence ode mě můžete využít stovky psaných i video návodů přímo od Elegant Themes. Všechno je navíc jednodušší o to, že samotnou lekci budete vepisovat do přepřipravené šablony, 95 % pozornosti proto budete věnovat tvorbě kvalitního obsahu. A co budete vlastně tvořit?

Ukážkové projekty

Ukázkové projekty mají za úkol poskytnou demonstraci možností využití výrobních strojů a možnost kombinace jednotlivých digitálních technologií. Mohou také sloužit k inspiraci lidem, kteří se se stroji naučí, avšak neví co by si mohli vyrobit. Na těchto projektech si mohou prakticky vyzkoušet a osvojit práci s digitálními technologiemi od začátku až do konce.

Workflow – 3 kroky a je to!

 1. Prvním krokem při tvorbě ukázkového projektu je přijít s realizovatelným nápadem. Vhodnost nápadu posuzuje zodpovědná osoba.
 2. Druhým krokem je samotná tvorba obsahu. Do tvorby obsahu patří i výroba, foto nebo video dokumentace procesu – ve zkratce prostě vše, co je potřeba k tomu projekt dokončit.
 3. Třetím krokem je dvoufázová revize lekce – v první fázi provádí revizi sám autor lekce, v druhé fázi provádí revizi zodpovědná osoba. Po vyjasnění případných připomínek a formální úpravě dojde k publikování lekce na webu.

I. Nápad

U každého nápadu je třeba vyjasnit si tyto specifikace: potřebný materiál a nástroje, výrobní technologie, časová náročnost a obtížnost. Po tom, co budete mít jasnou představu jej zapiště do připraveného seznamu a dejte vědět zodpovědné osobě (v současnosti je to Petr Melničuk), která jej schválí. Po schválení se můžete vrhnout na její vypracování.

II. Tvorba obsahu

Šablona

We WP existuje několik způsobů, jak přidávat obsah – v základu jsou to stránky (page), příspěvky (post) a projekty (project). Ukázkové projekty budeme přidávat jako projekty. Pro to, aby mohl někdo na web přidávat obsah, musí mít dostatečnou úroveň oprávnění – autor (author). Autoři mohou přidávat příspěvky a projekty, nahrávat soubory, ale ne je zveřejňovat. To je role editorů (editor) a adminů (admin). Na webu zatím nefunguje možnost registrace, proto se se žádostmi obracejte na zodpovědnou osobu, stačí poskytnout svůj e-mail. Ta vám nastaví přístup.

Po získání přístupu se stačí přihlásit. Přihlášením získáte přístup k ovládacímu panelu WP.

Projekt snadno vytvoříte kliknutím na záložku Projekty –> Přidat nové nebo kliknutím na tlačítko Akce –> Projekt v horní liště. Objeví se stránka pro tvorbu projektu. Na této stránce je důležité vyplnit pole „Název projektu“, „Stručný výpiš příspěvku“, vybrat kategorie projektu, tagy projektu a také náhledový obrázek. Tyto položky je samozřejmě možné vyplnit kdykoliv, třeba až při revizi, je to na vás.

 • Název projektu by měl být výstižný a měl by zaujmout.
 • Stručný výpiš příspěvku by měl v cca 200 slovech shrnovat o čem projekt je a čtenáře navnadit.
 • Kategorie jsou technologie, které projekt využívá.
 • Tagy se týkají použitých technologií, hardware a software. Jejich seznam je zde.
 • Náhledový obrázek by měl uživatele navnadit a charakterizovat celou lekci. Jeho formát musí být 16:9 a musí mít šířku 1080 px. Pro úpravy použijte libovolný rastrový editor.

Samotný obsah projektu se plní do předpřipravené šablony. K té získáte přístup následovně. Klikněte na tlačítko Použít Divi Editor. Na následující obrazovce dostanete na výběr ze tří možností – Stavět od začátku, Zvolte rozlišení a Klonujte stávající stránku. Budete používat šablonu, a proto zvolíte možnost Zvolte rozložení.

V okně Načíst z knihovny zvolte záložku Načísto rozvržení a zvolte Layout Předloha ukázkové projekty. Tím dojde k nahrání šablony do projektu. Po načtení šablony bude okno pro tvorbu obsahu vypadat následovně.

Pokračujte kliknutím na tlačítko Stavět na Frontě. Tím dojde k přepnutí do nástroje Divi Visual Builder. V žádném případě neklikejte na tlačítko Návrat do standardního editoru, ztratili byste celou práci a museli začít odznovu. 

III. Revize

Po dokončení si svůj projekt ještě jednou přečtěti a zkus se vžít do situace někoho, kdo ještě není zběhlý v práci s těmito stroji, pokládej si otázky jako – chápal bych co tímto myslím když jsem já začínal? Je to napsané tento krok napsát tak, že si to někdo nemůže vyložit špatně? atd. V ideálně to dej přečíst někomu, kdo běžně s digitálními technologiemi nedělá a zeptej se, jestli nemá nějaké nejasnosti.

Pokud myslím, že je projekt připraven k publikování, tak jej nahraj a my se o něj po revizi podělíme s ostatními.

0 KOMENTÁŘŮ

0 komentáøù

Nejnovější lekce a projekty

Stojan na tužky

Stojan na tužky

Co budete potřebovat?Materiál Filament Nářadí a programy Fusion 360 PrusaSlicer Časová náročnost Modelování 30 minut Tisk cca 12 hodiny (dle struktury) Obtížnost 3D modelování 1 3D tisk 1 GalerieI. UvedeníAutor: Petr Melničk Ukázka možného modelování stojánku na...

DNA

DNA

DNA je jednou z nukleových kyselin a nese v sobě genetickou informaci. Žáci si v této lekci vytisknou krátkou část modelu dvojité šroubovice DNA vyzkoušejí si výměnu filamentu na 3D tiskárně, a pokusí se poté poskládat část lidské DNA. Dozví se, co je to Fibonnaciho posloupnost a pokusí se její geometrický tvar najít v DNA a dalších místech v přírodě.

3D modely molekul

3D modely molekul

Většinou, když mluvíme o chemických sloučeninách, tak uvažujeme pouze jaké jednotlivé atomy či skupiny jsou ve sloučenině obsaženy. Avšak neřešíme už, jak jsou atomy uspořádány. Přitom molekuly dodržují pravidelné geometrické tvary. Dokonce v některých případech, jako například u tuků, toto uspořádání může rozhodovat o následném chování molekuly. V této lekci si vyzkoušíte fyzicky sestavit modely molekul. Daný způsob cvičení vám pomůže pochopit látku týkající se stavby molekul a procvičit si prostorovou představivost.

Stojan na mobil

Stojan na mobil

Co budete potřebovat?Materiál Filament Nářadí a programy Fusion 360 PrusaSlicer Časová náročnost Modelování 30 minut Tisk cca 4 hodiny Obtížnost 3D modelování 1 3D tisk 1 GalerieI. UvedeníAutor: Petr Melničk Stojan na mobil s otvory pro nabíječku. Tento stojan slouží...