Zápich do květináče
Přestáváš se orientovat ve svých rostlinkách? Označ si je praktickými popisky!

Petr Melničuk

25.01.2021

Co budete potřebovat?

Materiál

  • Filament

Nářadí a programy

  • TinkerCad
  • PrusaSlicer

Časová náročnost

  • Modelování 20 minut
  • Tisk cca 30 minut

Obtížnost

  • 3D modelování 1
  • 3D tisk 1

Galerie

I. Uvedení

Pokud začínáš pěstovat vlastní bylinky nebo chceš pojmenovat své rostlinky, může se stát, že se se zvyšujícím počtem v jejich názvech začneš lehce ztrácet. Proto je fajn mít vše označené. V tomto projektu je ukázané jednoduché vytvořené zápichu do květináče pro popis bylinek nebo květin. Design je samozřejmě čistě na tobě a můžeš experimentovat s různými možnostmi.

II. Výroba

Krok 1: V pravé záložce vyber pravítko a umísti ho na pracovní plochu. Pravítko ti v dalších krocích umožní přesné umístění objektů. Doporučiji jej umístit do vrchní části, jelikož směrem dolů bude stopka.

Krok 2: Ze záložky vyber tvar, který by se líbil jako základ pro cedulku a umísti ho na pracovní plochu. Já v tomto příkladě zvolil n-boký hranol. Rozměry jsou v tuto chvíli také na tobě, popřemýšlej jak velkou cedulku chceš mít a jakou bude mít tloušťku stěny.

Krok 3: Já jsem zvolil rozměry 60x35x3 mm. Umísti si střed na začátek pravítka. V tuto chvíli je důležité napsat, že si můžeš přepínat zda se vzdálenost mezi pravítkem a objektem počítá od prostředku tělesa nebo jeho koncovým bodem. Většinou jsem využíval  středový bod, zde je jen potřeba si pohlídat zelenou Z kótu, protože pokud ji nastavíš na 0, tak bude objekt polovinou výšky pod podložkou.

Krok 4: Vytvoř si ještě jeden stejný tvar s rozměry například menší o 4 mm. Místo tvaru však vybereme díru (šrafování) čímž vytvoříme zahloubení pro text. Nastav rozměry a a vyzvidni ji o polovinu výšky cedulky v ose Z.  V tuto chvíli provedeme seskupení, to se provádí označením jednotlivých objektů s přidržením Shiftu. Jakmile máš označeny všechny objekty můžeš kliknout na ikonku seskupení nebo použít zkratku Ctrl + G. Tímto dosáhneme toho, že s celou cedulkou můžeme pracovat jako z celkem, takže ji můžeme jednoduše přesouvat nebo třeba menit rozměry, aniž by se pokazil design.

Krok 5: Na cedulce už chybí jen text. Je tu na tobě, aby jsi vyzkoušel jaká velikost, fond a umístění se ti bude líbit nejvíce. Pro přehlednost si můžeš změnit barvu textu. Jakmile budeš s textem spokojen/á můžeš vše opět seskupit.

Krok 6: Nyní je čas začít pracovat na stopce. Pro tyto účely můžeš použít kvádr o stejné výsce jako má cedulka a délce dle uvážení. Pohlídej si aby kvádr začínal uvnitř rámu a nezasahoval i mimo něj.

Krok 7: Jako špička se dá využít položený trojboký hranol otočením o 90 stupňů. Tímto je základ dokončen a můžeš vše seskupit. 

Krok 8: Aktuálně už máš v TinkerCadu hotovo. Vyexportuj si model do formátu STL kliknutím na export a .STL.

Krok 9: Konečně se můžeš pustit do nastavování tisku. Zapni PrusaSlicer a přetáhni soubor na podložku (můžeš také provést přes funkci import). V pravé záložce vybereme výšku vrstvy, doporučuji mezi 0.10-0.20 mm a materiál ze kterého budeme tisknout. Zvolíme tiskárnu, kterou máme k dispozici a hustotu výplně mezi 10 – 20 %. Po provedení tohoto nastavení klikneme na slicovat.

Krok 10: Pomocí posuvníku si můžeš prohlédnout jednotlivé vrstvy a zjistit jak bude tisknutí jednotlivých vrstev probíhat. Najdi si první vrstvu s textem a klikni na +. Tímto dosáhneš toho, že se tisk u této vrstvy přeruší a umožní ti vyměnění filamentu.

Krok 11: Po slicování se ti v pravém dolním rohu objeví informace o tisku včetně délky potřebného filamentu a odhadovaného času. Kliknutím na Exportovat G-code si ulož soubor na paměťovou kartu a můžeš se pustit do tisku!

Krok 12: Zaveď první filament, vyčisti podložku a pusť tisk. Jakmile tiskárna dojede na úroveň textu, vyměň filament a potvrď pokračování.

Krok 13: Teď už jen najdi místo, kam zápich umístíš a máš hotovo.

III. Shrnutí/Tipy

  • Rozměry je potřeba upravit podle délky nápisu
0 KOMENTÁŘŮ

0 komentáøù

Přidat komentář

Další projekty

Váza na květiny

Váza na květiny

Nemáte vázu? Nemáte originální vázu dle vašich představ? Popřípadě vám doma nějaká chybí? V tom případě tu máme návod přesně pro vás!

Story Cubes

Story Cubes

Vytvořte si vlastní příběhy a zapamatujte si tak slovíčka, která zrovna ve škole probíráte. Pomocí jednoho hodu kostkami vyprávějte pokaždé originální story. Slovíčka tak zůstanou v hlavě bez námahy! Kostky si můžete připravit na jakékoliv téma. Vybraná slova reprezentujte pomocí obrázkových ikon na straně kostek. A pak už můžete hrát, vyprávět strašidelné příběhy nebo se snažit pobavit ostatní.

Mýdelník

Mýdelník

Už nikdy víc rozblemcané mýdlo stojící v kaluži vody.

Podtácek

Podtácek

Už tě nebaví neustálé hádání o to, čí je sklenička je čí? Nebo jen nerad/a utíráš mokrá kolečka? Tak to je tenhle podtácek přesně pro tebe.