Vykrajovátko

Petr Melničuk

23.07.2020

Co budete potřebovat?

Materiál

  • Filament

Nářadí a programy

  • Fusion 360
  • PrusaSlicer

Časová náročnost

  • Modelování 15 minut
  • Tisk dle velikosti cca 2 hodiny

Obtížnost

  • 3D modelování 1
  • 3D tisk 1

Galerie

I. Uvedení

Autor: Petr Melničuk

Vlastní vykrajovátko na perníčky nebo linecké.

Inspirace

II. Výroba

Krok 1: Základem je najít si vhodný vektorový obrázek formátu SVG, ze kterého budeme vykrajovátko tvořit. Mělo by být jasně definované, podle které čáry se bude odkrajovat, a které oblasti budou obtištěny. Návod na převedení obrázku do formátu SVG najdeš také v tutoriálu pro Inkscape.

Krok 2: Tento obrázek naimportuj do Fusionu 360 pomocí funkce import v záložce nástrojů Solid -> Insert -> Insert SVG. Následně si vyber rovinu, ve které chceš pracovat (v mém případě XY), klikneni na select file a vyber svůj obrázek.

Krok 3: Obrázek si můžeš myší nebo pomocí souřadnic posunout na místo, kde se ti s ním bude dobře pracovat a potvrď OK. Následně si celý náčrt označ a pravým tlačítkem otevřeš možnosti, kde zmáčkni Fix/Unfix, to ti umožní práci s náčrtem v dalších krocích. Na konci tohoto kroku by jsi  měl mít vložený náčrt a všechny čáry by měly být modré.

Krok 4: Nyní můžeš provést vysunutí odkrajovací části. Klikni v liště na Surface -> Extrude a zvol si obvodovou linku (pokud jich máš více přidržením Shiftu můžš naklikat všechny a pracovat s nimi zároveň), do tabulky potom zadej o kolik chceš vysunout a potvrď.

Krok 5: V tomto kroku provedeme vysunutí obtiskových částí. V liště si přepni na záložku Solid a vybereme Extrude. Pokud nevidíš jsou předlohu, můžeš si zapnout viditelnost náčrtu vlevo na liště, kliknutím na oko. Označ si všechna místa k vysunutí pomocí přidržení Shiftu a znovu zadej o kolik chceš vysunout.

Krok 6: Pokud vidíš, že je potřeba propojit některé části, aby držely spojené, rozklikni si Sketch v levé liště. Zde klikni na Lines a vytvoř pruhy napříč modelem. Tyto oblasti vysuň úplně stejně jako v kroku 5, ovšem o menší vzdálenost, aby se neotiskovaly do těsta.

 
Krok 7: V tuto chvíli máš ve Fusionu 360 vše hotové, tudíž  můžeš model uložit a exportovat do formátu STL.

 
Krok 8: Tento soubor vlož do PrusaSliceru přetažením nebo přes funkci importovat. Zde můžeš ještě dodatečne upravit rozměry, pokud jsi tak tak neudělal ve Fusionu. Když zámek svítí, znamená to, že změněním jednoho rozměru se změní ostatní ve stejném poměru. Tohoto bych doporučil využít a poupravit si model na požadovaný rozměr, následně zámek odkliknout a přepsat Z rozměr na původní, aby se zachovaly namodelované výšky.

 
Krok 9: Zvol si z jakého materiálu budeš tisknout a nastav hustotu výplně (doporučuji mezi 15%-25%). A můžeš exportovat G-code na paměťovou kartu od tiskárny.

Krok 10: Vlož kartu do tiskárny, vyčisti podložku, zaveď materiál, spusť tisk a můžeš jít připravovat těsto!

III. Shrnutí/Tipy

  • Výšku je potřeba zvážit dle toho co budeš vykrajovat.
0 KOMENTÁŘŮ

0 komentáøù

Přidat komentář

Další projekty

Stojan na tužky

Stojan na tužky

Co budete potřebovat?Materiál Filament Nářadí a programy Fusion 360 PrusaSlicer Časová náročnost Modelování 30 minut Tisk cca 12 hodiny (dle struktury) Obtížnost 3D modelování 1 3D tisk 1 GalerieI. UvedeníAutor: Petr Melničk Ukázka možného modelování stojánku na...

DNA

DNA

DNA je jednou z nukleových kyselin a nese v sobě genetickou informaci. Žáci si v této lekci vytisknou krátkou část modelu dvojité šroubovice DNA vyzkoušejí si výměnu filamentu na 3D tiskárně, a pokusí se poté poskládat část lidské DNA. Dozví se, co je to Fibonnaciho posloupnost a pokusí se její geometrický tvar najít v DNA a dalších místech v přírodě.

3D modely molekul

3D modely molekul

Většinou, když mluvíme o chemických sloučeninách, tak uvažujeme pouze jaké jednotlivé atomy či skupiny jsou ve sloučenině obsaženy. Avšak neřešíme už, jak jsou atomy uspořádány. Přitom molekuly dodržují pravidelné geometrické tvary. Dokonce v některých případech, jako například u tuků, toto uspořádání může rozhodovat o následném chování molekuly. V této lekci si vyzkoušíte fyzicky sestavit modely molekul. Daný způsob cvičení vám pomůže pochopit látku týkající se stavby molekul a procvičit si prostorovou představivost.

Stojan na mobil

Stojan na mobil

Co budete potřebovat?Materiál Filament Nářadí a programy Fusion 360 PrusaSlicer Časová náročnost Modelování 30 minut Tisk cca 4 hodiny Obtížnost 3D modelování 1 3D tisk 1 GalerieI. UvedeníAutor: Petr Melničk Stojan na mobil s otvory pro nabíječku. Tento stojan slouží...