Váza na květiny
Nemáte vázu? Nemáte originální vázu dle vašich představ? Popřípadě vám doma nějaká chybí? V tom případě tu máme návod přesně pro vás!

Petr Melničuk

22.02.2021

Co budete potřebovat?

Materiál

  • Filament

Nářadí a programy

  • Fusion 360
  • PrusaSlicer

Časová náročnost

  • Modelování 20 minut
  • Tisk cca 4 hodiny dle designu

Obtížnost

  • 3D modelování 1
  • 3D tisk 1

Galerie

I. Uvedení

V tomto projektu je ukázán jednoduchý návod na tvorbu vázy ve fusionu 360 pomocí funkce form a použití přednastavené možnosti slicování v PrusaSliceru pro jejich tisk.

II. Výroba

Krok 1: Jako první si otevři fusion 360, vlevo v horní liště vyber vytvoření nové sketche a klikni na žlutou pracovní rovinu, ve které chceš pracovat.

Krok 2: Následně si vyber základní tvar, ze kterého budeš při tvorbě vázy vycházet a nastav si jeho rozměry. Já zvolil kružnici, kterou si následně ještě trochu upravím, aby byla váza členitější. Pokud ji chceš mít pouze ze základního tvaru, můžeš následující čtyři kroky přeskočit.

Krok 3: Pro členění můžeš použítet jakékoliv čáry či tvary

Krok 4: Jakmile je vzor hotový, tak je ho možné nakopírovat pomocí funkce circular pattern v záložce Sketch – create.

Krok 5: Zde je potřeba vybrat, co chceme a okolo kterého bodu (střed kružnice/vybraného objektu) kopírovat a kolik kopií chceme vytvořit. Počet postupně zvyšuj, dokud nezaplní zhruba celý prostor. Vůbec nevadí když na sebe krajní body přesně nedoléhají, v dalším kroku je propojíme.

Krok 6: Nyní jen klikni na koncový bod jedné křivky a přetáhni jej na začátek druhé.

Krok 7: Zkotroluj si, že se propojení provedlo u všech křivek stejně. Pokud ano, můžeš ukončit sketch a v záložce solid kliknout na create form.

Krok 8: Jakmile jsi v této nabídce, rozklikni možnost create a vyber extrude.

Krok 9: Vyber celou křivku a pomocí šipky ji vytáhni nahoru třeba o 30 mm. Na tom aktuálně příliž nezáleží, v dalších krocích toto bude možné upravit. Následně rozklikni možnost modify a vyber edit form.

Krok 10: Jakmile jsi tuto možnost vybral/a dvakrát klikni na vrchní hranu vytažené křivky. Tímto by se ti měla vybrat hrana celá a nyní vytvoříme další části vázy, ze kterými budeme dále pracovat. Ujisti se že máš křivku opravdu vybranou, drž levý alt a levým tlačítkem myši chytni šipku a vysuň ji o podobnou vzdálenost. Toto párkrát zopakuj, než dostaneš sloupec dělený na několik částí jako je na obrázku.

Krok 13: Nyní si můžeš upravovat jednotlivé části vázy jak se ti zlíbí. Dvojklikem na každou vytvořenou část se ti uprostřed křivky zobrazí možnosti posunutí, rozšíření a natočení. Tu je čistě na tobě, jaký design se ti bude líbit. Dej si jen pozor, ať rotuješ a rozšiřuješ ve vodorovné rovině. Kdykoli v případě potřeby můžeš přidat další části stejně jako v předchozím kroku.

Krok 14: V tuto chvíli už chybí jen dno. Opět v možnostech modify, nyní vybereme možnost fill hole.

Krok 15: Model si natoč tak, aby jsi viděl/a spodek vázy a klikni a spodní hranu. Nelekni se, kdy se ti dno zakulatí, musíš akorát v možnostech zakliknout Maintain Crease Edges a dno by mělo hned vypadat tak jak má.

Krok 16: V tuto chvíli máme ve Fusionu 360 hotovo, takže si model ulož a exportuj ve formátu .STL.

Krok 17: Otevři si PrusaSlicer a přetáhni do něj vytvořený model. V tuto chvíli si můžeš nastavit výšku vázy v pravé tabulce, pokud jsi s nimi nepočítal už při modelování.

Krok 18: Vlevo nahoře klikni na záložku nastavení tisku a zde zhruba uprostřed zaškrtni možnost Spirálová váza. Vyskočí na tebe okno s informacemi, co se v nastavení tisku změní pro optimalizování tisku vázy. Toto potvrď a můžeš se přesunout zpět do záložky podložka.

Krok 19: Narozdíl od předchozích tisků nyní nemusíš řešit výšku vrstev, výplně atd., jelikož to jsme právě nastavili. Vyber materiál, ze kterého chceš tisknout a ujisti se, že máš vybranou správnou tiskáru a můžeš provést slicování a export na SD kartu.

Krok 20: Nakonec už jen připrav tiskárnu na tisk a spusť tisk!

III. Shrnutí/Tipy

  • Snaž se udělat základnu dostatečně širokou, aby měla váza dostatečnou stabilitu.
  • Doporučuji použít neutrální barvy, aby mohly kytky vyniknout.
0 KOMENTÁŘŮ

0 komentáøù

Přidat komentář

Další projekty

Story Cubes

Story Cubes

Vytvořte si vlastní příběhy a zapamatujte si tak slovíčka, která zrovna ve škole probíráte. Pomocí jednoho hodu kostkami vyprávějte pokaždé originální story. Slovíčka tak zůstanou v hlavě bez námahy! Kostky si můžete připravit na jakékoliv téma. Vybraná slova reprezentujte pomocí obrázkových ikon na straně kostek. A pak už můžete hrát, vyprávět strašidelné příběhy nebo se snažit pobavit ostatní.

Mýdelník

Mýdelník

Už nikdy víc rozblemcané mýdlo stojící v kaluži vody.

Podtácek

Podtácek

Už tě nebaví neustálé hádání o to, čí je sklenička je čí? Nebo jen nerad/a utíráš mokrá kolečka? Tak to je tenhle podtácek přesně pro tebe.

Zápich do květináče

Zápich do květináče

Přestáváš se orientovat ve svých rostlinkách? Označ si je praktickými popisky!