I. Uvedení
Autor: Petr Melničk
Ukázka možného modelování stojánku na tužky. V tomto postupu je ukázáno několik věcí, které možné při navrhování podobného stojanu využít.
II. Výroba


Krok 1: V záložce Solid klikneme na create sketch a zvolíme pracovní rovinu XY.
Krok 2: V záložce Solid rozklikni lištu create a klikni na možnost coil. Klikni na střed roviny a zadej rozměr, který chceš, aby měl stojan uvnitř (já dal 70 mm). Po potvrzení se ti vpravo otevře nabídka s možnostmi.


Krok 3: Zde máš možnost vyzkoušet plno variant a vybrat takovou, která podle tebe bude vypadat nejlépe (dej si však pozor na malé stoupání, je možné, že při malém stoupání budeš potřebovat při tisku podpory). Mezi hlavní věci však patří nastavení výšky, tloušťka vlákna a počet otáček kolem osy (já v tomto případě zvolil následovně:100 mm, 5 mm a jednu otáčku). Dále si však můžeš změnit i tvar vlákna.
Krok 4: V tomto kroku vytvoříme kopie již navoleného vlákna. V záložce Solid, znovu rozklikni create a v druhé polovině najdeš možnost pattern a uvnitř circular pattern. Otevřou se ti možnosti. Zde je důležité, abys vybral v nabídce pattern type možnost bodies. Následně vyber vytvořené vlákno a překlikni na výběr osy (Axis), dle které bude provedena rotace. Jako poslední věc v tomto kroku je zvolení z kolika vláken chceš mít stojan tvořený.


Krok 5: Následně jsem použil možnost mirror pro vytvoření propojených šroubovic. Tuto možnost opět najdeš rozkliknutím možnosti create v záložce solid. Potom jen vyber podržením shiftu všechny tělesa které chceš zrcadlit a jednu z kolmých rovin.
Krok 6: Pro větší pevnost a záruku, že nebudou potřeba při tisku podpory jsem ještě vytvořil podpůrné sloupky. Opět v záložce Solid vytvoříš novou sketch v rovině XY a nakreslíš kužnici ve správné vzdálenosti.


Krok 7: Následně jsem provedl vytažení díry pomocí funkce Extrude ze záložky Solid. Po kliknutí na náčrt kružnice (pokud náčrt nevidíš, ujisti se, že máš zapnutou viditelnost sketche značenou očičkem v levém rozbalovacím seznamu) se objeví možnosti. Zde vyber o kolik chceš díru vysunout (o něco větší než je tloušťka stěny) směr vysunutí a v možnosti Operation vyber New Body.
Krok 8: Důvod výberu New Body v minulém kroku byl, aby se teď dalo lépe provést namnožení sloupků. To se provede úplně stejně jako v kroku 4 pomocí funkce circular pattern.


Krok 9: V záložce Solid klikni na create sketch a znovu vyber rovinu XY. Následně ze záložky Sketch vyber možnost kreslení kružnice a vytvoř kružnici s poloměrem, který jsi zvolil na začátku plus šířku vlákna (v mém případě 70 + 5 mm).
Krok 10: Jakmile máš hotovo, můžeš se přepnout zpátky do záložky solid, kde použijeme funkci vysunutí (extrude). Klikni na vytvořenou kružnici a otevře se ti nabídka. Jelikož potřebujeme provést vysunutí na obě strany, abychom zakryli hrany, přepni v záložce direction na možnost two sides. Následně na nastav rozměr obou částí tak, konec nikde nevyčníval. V dolní části můžeš provést také rozšíření pomocí možnosti taper angle. Před potvrzením nezapomeň přepnout operaci na Join, aby se obě tělesa propojila.


Krok 11: Rozklikni záložku Sheet Metal -> Construct -> Offset plane. Toto nám pomůže vytvořit sketch nahoře stojanu.
Krok 12: Klikni na vrchní část dna a zadej výšku stojanu. Po potvrzení se ti vytvoří roviny, ve které budeme moct vytvořit další sketch.


Krok 13: V záložce Solid opět klikni na vytvoření nové sketche a vyber nově vytvořenou rovinu. 2 kružnice, jednu stejně velkou jako podstavu a druhou o dvojnásobek šířky vlákna menší.
Krok 14: Znovu se vrať do záložky Solid a klikni na vysunutí (extrude). Zvol prstenec a v možnosti extend zvol možnost To object.


Krok 15: Pokud tak provedeš model by měl vypadat podobně jako na obrázku.
Krok 16: V tuto chvíli máš ve Fusionu 360 vše hotové, tudíž můžeš model uložít a exportovat do formátu STL. V levém horním rohu otevři nabídku File a klikni na Export v nabídce formátů najdi možnost STL.

Krok 17: Tento soubor přetáhni do programu PrusaSlicer. Nastav z jakého materiálu budeš tisknout a nastav hustotu výplně (doporučuji mezi 15%-25%). A můžeš exportovat G-code na paměťovou kartu od tiskárny.
III. Shrnutí/Tipy
- Dávej si pozor na to, aby jestli je tvůj návrh možné vytisknout bez podpor, jinak riskuješ, že se ti celý model při tisku zřítí.
- Udělej si stojan dost vysoko na to, aby se ti kabel nabíječky nezkroutil.
0 komentáøù