Stojan na mobil

Petr Melničuk

30.07.2020

Co budete potřebovat?

Materiál

  • Filament

Nářadí a programy

  • Fusion 360
  • PrusaSlicer

Časová náročnost

  • Modelování 30 minut
  • Tisk cca 4 hodiny

Obtížnost

  • 3D modelování 1
  • 3D tisk 1

Galerie

I. Uvedení

Autor: Petr Melničk

Stojan na mobil s otvory pro nabíječku. Tento stojan slouží jen jako ukázka postupu, ale tvar, otvory a designové prvky jsou čistě na tobě, takže se v průběhu neboj experimentovat.

II. Výroba

Krok 1: Jako první si otevři Fusion 360, klikni na vytvořit náčrt a zvol si pracovní rovinu YZ, ve které se bude kreslit tvar profilu stojanu.

Krok 2: Pomocí čas si nakresli základní profil stojanu. V tuto chvíli je na tobě, aby jsi popřemýšlel, jak chceš aby stojánek vypadal.

Krok 3: Pomocí kót si můžeš nastavit přesné rozměry a vzdálenosti. Také můžeš využít funkci Fillet pro zaoblení rohů dle daného poloměru.

Krok 4: Jakmile budeš s profilem spokojen, vyber v záložce Surface funkci Extrude. Zvol všechny čáry profilu přidržením Shiftu a zadej o kolik mm chceš profil vysunout (záleží na šířce tvého mobilu).

Krok 5: V tuto chvíli je potřeba nastavit stěnám šířku. Stále v záložce Surface, rozklikni možnost Create a dole zvol funkci Thicken. Nastav si tloušťku jaká si myslím, že bude ideální (já zvolil 3 mm a stojan je lehce pružný), můžeš také změnit směr rozšíření směrem modré šipky.

Krok 6: V tuto chvíli jsem udělal otvor na nabíječku. V záložce Solid klikni na Create Sketch a klikni na plochu, ve které bude otvor (otáčení modelu můžeš provádět pomocí držení Shiftu a kolečka myši). Ve sketchi potom pomočí čar a kót vytvoř tvar díry. Jakmile budeš spokojen/á ukonči sketch pomocí Finish Sketch

Krok 7: Následně jsem provedl vytažení díry pomocí funkce Extrude ze záložky Solid. Po kliknutí na náčrt díry (pokud náčrt nevidíš, ujisti se, že máš zapnutou viditelnost sketche značenou očičkem v levém rozbalovacím seznamu) se objeví možnosti. Zde vyber o kolik chceš díru vysunout (o něco větší než je tloušťka stěny) směr vysunutí a v možnosti Operation vyber Cut.

Krok 8: Úplně stejně jako v kroku 6 a 7 byla vytvořena také díra pro kabel nabíječky. 

Krok 8: V tuto chvíli máš ve Fusionu 360 vše hotové, tudíž  můžeš model uložít a exportovat do formátu STL. V levém horním rohu otevři nabídku File a klikni na Export v nabídce formátů najdi možnost STL.

Krok 9: Tento soubor přetáhni do programu PrusaSlicer. Popřemýšlel jak bude nejednoduší model tisknout, aby nebyla potřeba moc podpor (v mém případě to bylo naležato). Zvol si z jakého materiálu budeš tisknout a nastav hustotu výplně (doporučuji mezi 15%-25%). A můžeš exportovat G-code na paměťovou kartu od tiskárny.

Krok 10: Vlož kartu do tiskárny, vyčisti podložku, zaveď materiál a spusť tisk. 

III. Shrnutí/Tipy

  • Změř si pořádně všechny důležité rozměry telefonu, aby “kapsa” pro mobil nebyla moc volná nebo naopak se ti do ní mobil nevlezl.
  • Udělej si stojan dost vysoko na to, aby se ti kabel nabíječky nezkroutil.
0 KOMENTÁŘŮ

0 komentáøù

Přidat komentář

Další projekty

Podtácek

Podtácek

Co budete potřebovat?Materiál Filament Nářadí a programy Fusion 360 PrusaSlicer Časová náročnost Modelování 30 minut Tisk cca 90 minut (dle struktury) Obtížnost 3D modelování 1 3D tisk 1 GalerieI. UvedeníUkázání jedné z možností vytvoření jednoduchého podtácku pomocí...

Zápich do květináče

Zápich do květináče

Co budete potřebovat?Materiál Filament Nářadí a programy TinkerCad PrusaSlicer Časová náročnost Modelování 20 minut Tisk cca 30 minut Obtížnost 3D modelování 1 3D tisk 1 GalerieI. UvedeníPokud začínáš pěstovat vlastní bylinky nebo chceš pojmenovat své rostlinky, může...

Stojan na tužky

Stojan na tužky

Co budete potřebovat?Materiál Filament Nářadí a programy Fusion 360 PrusaSlicer Časová náročnost Modelování 30 minut Tisk cca 12 hodiny (dle struktury) Obtížnost 3D modelování 1 3D tisk 1 GalerieI. UvedeníAutor: Petr Melničk Ukázka možného modelování stojánku na...

DNA

DNA

DNA je jednou z nukleových kyselin a nese v sobě genetickou informaci. Žáci si v této lekci vytisknou krátkou část modelu dvojité šroubovice DNA vyzkoušejí si výměnu filamentu na 3D tiskárně, a pokusí se poté poskládat část lidské DNA. Dozví se, co je to Fibonnaciho posloupnost a pokusí se její geometrický tvar najít v DNA a dalších místech v přírodě.