Vyberte stránku
Stojan na mobil

Petr Melničuk

30.07.2020

Co budete potřebovat?

Materiál

  • Filament

Nářadí a programy

  • Fusion 360
  • PrusaSlicer

Časová náročnost

  • Modelování 30 minut
  • Tisk cca 4 hodiny

Obtížnost

  • 3D modelování 1
  • 3D tisk 1

Galerie

I. Uvedení

Autor: Petr Melničk

Stojan na mobil s otvory pro nabíječku.  Tvar, otvory a designové prvky jsou čistě na tobě, neboj se v průběhu experimentovat. Tento stojan slouží jen jako ukázka možného postupu.

II. Výroba

Krok 1: Jako první si otevři Fusion 360, klikni na vytvořit náčrt a zvol si pracovní rovinu YZ, ve které se bude kreslit tvar profilu stojanu.

Krok 2: Pomocí čar si nakresli základní profil stojanu. V tuto chvíli je na tobě, aby jsi popřemýšlel, jak chceš aby stojánek vypadal.

Krok 3: Pomocí kót si můžeš nastavit přesné rozměry a vzdálenosti. Také můžeš využít funkci Fillet pro zaoblení rohů dle daného poloměru.

Krok 4: Jakmile budeš s profilem spokojen, vyber v záložce Surface funkci Extrude. Zvol všechny čáry profilu přidržením Shiftu a zadej o kolik mm chceš profil vysunout (záleží na šířce tvého mobilu).

Krok 5: V tuto chvíli je potřeba nastavit stěnám šířku. Stále v záložce Surface, rozklikni možnost Create a dole zvol funkci Thicken. Nastav si tloušťku jaká si myslíš, že bude ideální (já zvolil 3 mm a stojan je lehce pružný). Můžeš také změnit směr rozšíření směrem modré šipky.

Krok 6: V tuto chvíli jsem udělal otvor na nabíječku. V záložce Solid klikni na Create Sketch a klikni na plochu, ve které bude otvor (otáčení modelu můžeš provádět pomocí držení Shiftu a kolečka myši). Ve sketchi potom pomocí čar a kót vytvoř čtvercovou díru. Jakmile budeš spokojen/á ukonči sketch pomocí Finish Sketch

Krok 7: Následně jsem provedl vytažení díry pomocí funkce Extrude ze záložky Solid. Po kliknutí na náčrt díry se objeví možnosti (pokud náčrt nevidíš, ujisti se, že máš zapnutou viditelnost sketche značenou očičkem v levém rozbalovacím seznamu). Zde vyber o kolik chceš díru vysunout (o něco větší než je tloušťka stěny) a směr vysunutí a v možnosti Operation vyber Cut.

Krok 8: Úplně stejně jako v kroku 6 a 7 byla vytvořena také díra pro kabel nabíječky. 

Krok 8: V tuto chvíli máš ve Fusionu 360 vše hotové, tudíž  můžeš model uložít a exportovat do formátu STL. V levém horním rohu otevři nabídku File a klikni na Export. V nabídce formátů najdi možnost STL.

Krok 9: Tento soubor přetáhni do programu PrusaSlicer. Popřemýšlej, jak bude nejednoduší model tisknout, aby nebyla potřeba moc podpor (v mém případě to bylo naležato). Zvol si z jakého materiálu budeš tisknout a nastav hustotu výplně (doporučuji mezi 15%-25%). A můžeš exportovat G-code na paměťovou kartu od tiskárny.

Krok 10: Vlož kartu do tiskárny, vyčisti podložku, zaveď materiál a spusť tisk. 

III. Shrnutí/Tipy

  • Změř si pořádně všechny důležité rozměry telefonu, aby “kapsa” pro mobil nebyla moc volná nebo naopak se ti do ní mobil nevlezl.
  • Udělej si stojan dost vysoko na to, aby se ti kabel nabíječky nezkroutil.
0 KOMENTÁŘŮ

0 komentáøù

Přidat komentář

Další projekty

Obléhací klání

Obléhací klání

Máte rádi historii a historické zbraně? Pak je tato lekce pro vás jako stvořená. V průběhu lekce se seznámíte s obléhacími válečnými stroji, které se zrodily již v antice. Tentokrát se dozvíte něco o historickém zařazení, vývoji a konstrukci. V druhé části lekce si navrhnete i vlastní zmenšený model. Inspirací vám mohou být existující historické trebuchety, katapulty nebo praky, ale fantazii se meze nekladou a můžete využít i svůj vlastní návrh mechanismu, který katapultuje projektily. Po vytištění a sestavení modelu můžete společně se spolužáky uspořádat klání a otestovat tak, který mechanismus nebo čí stroj je nejlepší!

Nebojte se zlomků

Nebojte se zlomků

Zlomky patří mezi nejdůležitější základní věci, které se v matematice učí. Člověk je používá každý den, i když si to ani nemusí uvědomit. Určitě už jste dělili pizzu nebo koláč na několik stejných dílů nebo taťka doma řezal laťku na dvě stejné části. Je proto nutné, aby každý do této kapitoly investoval trochu více svého času, protože se se zlomky bude setkávat a využívat je velice často.
V této lekce si tak mohou všichni připravit jednoduchou pomůcku pro pochopení úplných základů zlomků. A navíc kromě procvičování zlomků si ve volných chvílích mohou stavět, na co zrovna mají chuť!

Jak se hýbe naše kostra?

Jak se hýbe naše kostra?

Zajímalo vás někdy, jak se všechny stroje pohybují? A kdo všechny ty pohyby vymyslel? A víte, že ten základní pohyb možná vychází z něčeho, co sami dobře znáte? V této lekci se dozvíte základní kloubní spojení lidského těla, jejich pohyblivost a omezení. Kloub je totiž spojení a zároveň ohebné místo dvou nebo více se vzájemně dotýkajících kostí. To stejné je kloub z mechanického hlediska.
V této lekci si představíte základní kloubní spojení lidského těla. Ty převedete na jednoduché mechanické klouby, vymodelujete a na závěr vytisknete na 3D tiskárně. Žáci tak zjistí, že většina základních mechanických pohybů mají původ v těch organických v našem těle. Získané znalosti pak mohou žáci využít v praxi při návrhu ohebných spojů.

Švihej!

Švihej!

Co takhle si dát mezi sebou soutěž o to, kdo vydrží déle skákat přes švihadlo? Nebo se naučit nové triky jako vajíčko nebo dvakrát omotat švihadlo na jeden výskok? Ne v každé škole jsou ideální pomůcky pro všechny žáky ve třídě. V této lekci mohou žáci všechno vyzkoušet pomocí vlastního švihadla, které si navrhnou a sami vyrobí!
Nejen předměty jako matematika mohou využívat nové technologie. Své uplatnění najdou i v tělocviku! Ne každému půjde vše napoprvé. Právě příležitost zažít a opakovaně překonat neúspěch je klíčovou zkušeností pro budování zdravé sebedůvěry.

Pin It on Pinterest

Share This