Přívěšek s popisem

Petr Melničuk

23.07.2020

Co budete potřebovat?

Materiál

  • Filament

Nářadí a programy

  • TinkerCad
  • PrusaSlicer

Časová náročnost

  • Modelování 20 minut
  • Tisk cca 20 minut

Obtížnost

  • 3D modelování 1
  • 3D tisk 1

Galerie

I. Uvedení

Autor: Petr Melničk

Rychlé a jednoduché vytvoření vlastního přívěsku s textem.

Inspirace

Čas od času je potřeba mít v klíčích pořádek a jak jinak si je označit než přesným popisem k čemu patří.

II. Výroba

Krok 1: V pravé záložce vyber pravítko a umísti ho na pracovní plochu. Pravítko ti v dalších krocích umožní přesné umístění objektů.

Krok 2: Ze záložky zvol kvádr a umísti jej na pracovní plochu. Rozměry jsou v tuto chvíli na tobě, popřemýšlej jak velký musí být přívěšek, aby se ti na něj tvůj text pěkně vlezl. Já jsem zvolil rozměry 35x18x3 mm, jelikož můj nápis bude tvořen jen 5 písmeny. Jakmile budeš mít nastavené rozměry kvádru, umísti ho do levého dolního rohu pravítka.

Krok 3: Stejným způsobem pak vybrer válec, jehož rozměry nastav dle šířky a výšky kvárdu (v mém případě 18x18x3) a umísti ho do záporné části X osy o polovinu rozměru. Následně si s přidržením Shiftu označ obě části a klikni na seskupit (můžeš také použít klávesovou zratku Ctrl + G).

Krok 4: V tuto chvíli je na řadě vytvoření díry pro klíčenku. Použij v pravé liště šrafovaný válec a nastav jeho průměr, na výšce v tomto případě nezáleží. Stejným způsobem jako v kroku 3 se provede seskupení díry a objektu.

Krok 5: Následně můžeš opět úplně stejně vytvořit kvádrovou díru. Jediným rozdílem je potřeba posunutí i v Z ose nahoru o polovinu výšky přívěšku.

Krok 6: V tuto chvíli nám chybí jen popis. Z lišty vyber text a umísti ho na podložku. Je tu na tobě, aby jsi vyzkoušel jaká velikost a umístění se ti bude líbit nejvíce. Pro přehlednost si můžeš změnit barvu textu. Jakmile budeš s textem spokojen, proveď opět seskupení.

Krok 7: Aktuálně už máš v TinkerCadu hotovo. Vyexportuj si model do formátu STL kliknutím na export a .STL.

Krok 8: Konečně se můžeš pustit do nastavování tisku. Zapni PrusaSlicer a přetáhni soubor na podložku (můžeš také provést přes funkci import). V pravé záložce vybereme výšku vrstvy doporučuji mezi 0.10-0.20 mm, materiál ze kterého budeme tisknout, zvolíme tiskárnu, kterou máme k dispozici a hustotu výplně mezi 10 – 20 %. Po provedení tohoto nastavení klikneme na slicovat.

Krok 8: Pomocí posuvníku si můžeš prohlédnout jednotlivé vrstvy a zjistit jak bude tisknutí jednotlivých vrstev probíhat. Najdi si první vrstvu s textem a klikni na +. Tímto dosáhneš toho, že se tisk u této vrstvy přeruší a umožní ti vyměnění filamentu.

Krok 9: Po slicování se ti v pravém dolním rohu objeví informace o tisku včetně délky potřebného filamentu a odhadovaného času. Kliknutím na Exportovat G-code si ulož soubor na paměťovou kartu.

Krok 10: Vlož kartu do tiskárny, vyčisti podložku, zaveď materiál a spusť tisk. Jakmile tiskárna dotiskne do dělící vrstvy, můžeš vyměnit barvu filamentu. 

III. Shrnutí/Tipy

  • Rozměry je potřeba upravit podle délky nápisu
0 KOMENTÁŘŮ

0 komentáøù

Přidat komentář

Další projekty

Stojan na tužky

Stojan na tužky

Co budete potřebovat?Materiál Filament Nářadí a programy Fusion 360 PrusaSlicer Časová náročnost Modelování 30 minut Tisk cca 12 hodiny (dle struktury) Obtížnost 3D modelování 1 3D tisk 1 GalerieI. UvedeníAutor: Petr Melničk Ukázka možného modelování stojánku na...

DNA

DNA

DNA je jednou z nukleových kyselin a nese v sobě genetickou informaci. Žáci si v této lekci vytisknou krátkou část modelu dvojité šroubovice DNA vyzkoušejí si výměnu filamentu na 3D tiskárně, a pokusí se poté poskládat část lidské DNA. Dozví se, co je to Fibonnaciho posloupnost a pokusí se její geometrický tvar najít v DNA a dalších místech v přírodě.

3D modely molekul

3D modely molekul

Většinou, když mluvíme o chemických sloučeninách, tak uvažujeme pouze jaké jednotlivé atomy či skupiny jsou ve sloučenině obsaženy. Avšak neřešíme už, jak jsou atomy uspořádány. Přitom molekuly dodržují pravidelné geometrické tvary. Dokonce v některých případech, jako například u tuků, toto uspořádání může rozhodovat o následném chování molekuly. V této lekci si vyzkoušíte fyzicky sestavit modely molekul. Daný způsob cvičení vám pomůže pochopit látku týkající se stavby molekul a procvičit si prostorovou představivost.

Stojan na mobil

Stojan na mobil

Co budete potřebovat?Materiál Filament Nářadí a programy Fusion 360 PrusaSlicer Časová náročnost Modelování 30 minut Tisk cca 4 hodiny Obtížnost 3D modelování 1 3D tisk 1 GalerieI. UvedeníAutor: Petr Melničk Stojan na mobil s otvory pro nabíječku. Tento stojan slouží...