Vyberte stránku
Přívěšek s popisem
S tímhle přívěskem budeš vždy vědět co hledáš!

Petr Melničuk

23.07.2020

Co budete potřebovat?

Materiál

  • Filament

Nářadí a programy

  • TinkerCad
  • PrusaSlicer

Časová náročnost

  • Modelování 20 minut
  • Tisk cca 20 minut

Obtížnost

  • 3D modelování 1
  • 3D tisk 1

Galerie

I. Uvedení

Autor: Petr Melničk

Rychlé a jednoduché vytvoření vlastního přívěsku s textem.

Inspirace

Čas od času je potřeba mít v klíčích pořádek a jak jinak si je označit než přesným popisem k čemu patří.

II. Výroba

Krok 1: V pravé záložce vyber pravítko a umísti ho na pracovní plochu. Pravítko ti v dalších krocích umožní přesné umístění objektů.

Krok 2: Ze záložky zvol kvádr a umísti jej na pracovní plochu. Rozměry jsou v tuto chvíli na tobě, popřemýšlej jak velký musí být přívěšek, aby se ti na něj tvůj text pěkně vlezl. Já jsem zvolil rozměry 35x18x3 mm, jelikož můj nápis bude tvořen jen 5 písmeny. Jakmile budeš mít nastavené rozměry kvádru, umísti ho do levého dolního rohu pravítka.

Krok 3: Stejným způsobem pak vybrer válec, jehož rozměry nastav dle šířky a výšky kvárdu (v mém případě 18x18x3) a umísti ho do záporné části osy X o polovinu rozměru. Následně si s přidržením Shiftu označ obě části a klikni na seskupit (můžeš také použít klávesovou zratku Ctrl + G).

Krok 4: V tuto chvíli je na řadě vytvoření díry na provlečení kroužkem. Použij v pravé liště šrafovaný válec a nastav jeho průměr, na výšce v tomto případě nezáleží. Stejným způsobem jako v kroku 3 se provede seskupení díry a objektu.

Krok 5: Následně můžeš opět úplně stejně vytvořit kvádrovou díru. Jediným rozdílem je potřeba posunutí i v Z ose nahoru o polovinu výšky přívěšku.

Krok 6: V tuto chvíli nám chybí jen popis. Z lišty vyber text a umísti ho na podložku. Je to na tobě, aby jsi vyzkoušel, jaká velikost a umístění se ti bude líbit nejvíce. Pro přehlednost si můžeš změnit barvu textu. Jakmile budeš s textem spokojen, proveď opět seskupení.

Krok 7: Aktuálně už máš v TinkerCadu hotovo. Vyexportuj si model do formátu STL kliknutím na export a .STL.

Krok 8: Konečně se můžeš pustit do nastavování tisku. Zapni PrusaSlicer a přetáhni soubor na podložku (můžeš také provést přes funkci import). V pravé záložce vybereme výšku vrstvy (doporučuji mezi 0.10-0.20 mm) a materiál ze kterého budeme tisknout. Zvolíme tiskárnu, kterou máme k dispozici a hustotu výplně mezi 10 – 20 %. Po provedení tohoto nastavení klikneme na slicovat.

Krok 8: Pomocí posuvníku si můžeš prohlédnout jednotlivé vrstvy a zjistit jak bude tisknutí jednotlivých vrstev probíhat. Najdi si první vrstvu s textem a klikni na +. Tímto dosáhneš toho, že se tisk u této vrstvy přeruší a umožní ti vyměnění filamentu.

Krok 9: Po slicování se ti v pravém dolním rohu objeví informace o tisku včetně délky potřebného filamentu a odhadovaného času. Kliknutím na Exportovat G-code si ulož soubor na paměťovou kartu.

Krok 10: Vlož kartu do tiskárny, vyčisti podložku, zaveď materiál a spusť tisk. Jakmile tiskárna dotiskne do dělící vrstvy, můžeš vyměnit barvu filamentu. 

III. Shrnutí/Tipy

  • Rozměry je potřeba upravit podle délky nápisu
0 KOMENTÁŘŮ

0 komentáøù

Přidat komentář

Další projekty

Obléhací klání

Obléhací klání

Máte rádi historii a historické zbraně? Pak je tato lekce pro vás jako stvořená. V průběhu lekce se seznámíte s obléhacími válečnými stroji, které se zrodily již v antice. Tentokrát se dozvíte něco o historickém zařazení, vývoji a konstrukci. V druhé části lekce si navrhnete i vlastní zmenšený model. Inspirací vám mohou být existující historické trebuchety, katapulty nebo praky, ale fantazii se meze nekladou a můžete využít i svůj vlastní návrh mechanismu, který katapultuje projektily. Po vytištění a sestavení modelu můžete společně se spolužáky uspořádat klání a otestovat tak, který mechanismus nebo čí stroj je nejlepší!

Nebojte se zlomků

Nebojte se zlomků

Zlomky patří mezi nejdůležitější základní věci, které se v matematice učí. Člověk je používá každý den, i když si to ani nemusí uvědomit. Určitě už jste dělili pizzu nebo koláč na několik stejných dílů nebo taťka doma řezal laťku na dvě stejné části. Je proto nutné, aby každý do této kapitoly investoval trochu více svého času, protože se se zlomky bude setkávat a využívat je velice často.
V této lekce si tak mohou všichni připravit jednoduchou pomůcku pro pochopení úplných základů zlomků. A navíc kromě procvičování zlomků si ve volných chvílích mohou stavět, na co zrovna mají chuť!

Jak se hýbe naše kostra?

Jak se hýbe naše kostra?

Zajímalo vás někdy, jak se všechny stroje pohybují? A kdo všechny ty pohyby vymyslel? A víte, že ten základní pohyb možná vychází z něčeho, co sami dobře znáte? V této lekci se dozvíte základní kloubní spojení lidského těla, jejich pohyblivost a omezení. Kloub je totiž spojení a zároveň ohebné místo dvou nebo více se vzájemně dotýkajících kostí. To stejné je kloub z mechanického hlediska.
V této lekci si představíte základní kloubní spojení lidského těla. Ty převedete na jednoduché mechanické klouby, vymodelujete a na závěr vytisknete na 3D tiskárně. Žáci tak zjistí, že většina základních mechanických pohybů mají původ v těch organických v našem těle. Získané znalosti pak mohou žáci využít v praxi při návrhu ohebných spojů.

Švihej!

Švihej!

Co takhle si dát mezi sebou soutěž o to, kdo vydrží déle skákat přes švihadlo? Nebo se naučit nové triky jako vajíčko nebo dvakrát omotat švihadlo na jeden výskok? Ne v každé škole jsou ideální pomůcky pro všechny žáky ve třídě. V této lekci mohou žáci všechno vyzkoušet pomocí vlastního švihadla, které si navrhnou a sami vyrobí!
Nejen předměty jako matematika mohou využívat nové technologie. Své uplatnění najdou i v tělocviku! Ne každému půjde vše napoprvé. Právě příležitost zažít a opakovaně překonat neúspěch je klíčovou zkušeností pro budování zdravé sebedůvěry.

Pin It on Pinterest

Share This