Podtácek
Už tě nebaví neustálé hádání o to, čí je sklenička je čí? Nebo jen nerad/a utíráš mokrá kolečka? Tak to je tenhle podtácek přesně pro tebe.

Petr Melničuk

25.01.2021

Co budete potřebovat?

Materiál

  • Filament

Nářadí a programy

  • Fusion 360
  • PrusaSlicer

Časová náročnost

  • Modelování 30 minut
  • Tisk cca 90 minut (dle struktury)

Obtížnost

  • 3D modelování 1
  • 3D tisk 1

Galerie

I. Uvedení

Ukázání jedné z možností vytvoření jednoduchého podtácku pomocí geometrie. Se vzory si můžeš vyhrát jak chceš, tato ukázka ti představí hlavní nástroje, které můžeš využít.

II. Výroba

Krok 1: V záložce Solid klikneme na create sketch a zvolíme pracovní rovinu XY.

Krok 2: V záložce Sketch zvol kružnici (můžeš použít také čtverec nebo cokoli co myslíš, že bude vypadat dobře). Klikni na střed roviny a zadej rozměr, který chceš, aby podtácek měl.

Krok 3: Pro květinový vzor stačí vytvořit novou kružnici z obvodu do středu předchozí.

Krok 4: V tomto kroku vytvoříme její kopii. V záložce Sketch rozklikni create a v druhé polovině najdeš možnost circular pattern. Otevřou se ti možnosti. Zde je důležité, abys vybral v nabídce pattern type možnost bodies. Následně vyber vytvořené vlákno a překlikni na výběr osy (Axis), dle které bude provedena rotace. Jako poslední věc v tomto kroku je zvolení z kolika vláken chceš mít stojan tvořený.

Krok 5: Následně jsem použil možnost mirror pro vytvoření propojených šroubovic. Tuto možnost opět najdeš rozkliknutím možnosti create v záložce solid. Potom jen vyber podržením shiftu všechny tělesa které chceš zrcadlit a jednu z kolmých rovin. 

Krok 6: Pro větší pevnost a záruku, že nebudou potřeba při tisku podpory, jsem ještě vytvořil podpůrné sloupky. Opět v záložce Solid vytvoříš novou sketch v rovině XY a nakreslíš kužnici ve správné vzdálenosti.

Krok 7: Následně jsem provedl vytažení díry pomocí funkce Extrude ze záložky Solid. Po kliknutí na náčrt kružnice se objeví možnosti (pokud náčrt nevidíš, ujisti se, že máš zapnutou viditelnost sketche značenou očičkem v levém rozbalovacím seznamu). Zde vyber o kolik chceš díru vysunout (o něco větší než je tloušťka stěny). Směr vysunutí a v možnosti Operation vyber New Body.

Krok 8: Důvod výberu New Body v minulém kroku byl, aby se teď dalo lépe provést namnožení sloupků. To se provede úplně stejně jako v kroku 4 pomocí funkce circular pattern.

Krok 9: V tuto chvíli máš ve Fusionu 360 vše hotové, tudíž  můžeš model uložít a exportovat do formátu STL. V levém horním rohu otevři nabídku File a klikni na Export v nabídce formátů najdi možnost STL.

Krok 10: Jakmile máš hotovo, můžeš se přepnout zpátky do záložky solid, kde použij funkci vysunutí (extrude). Klikni na vytvořenou kružnici a otevře se ti nabídka. Jelikož potřebuješ provést vysunutí na obě strany, abychom zakryli hrany, přepni v záložce direction na možnost two sides. Následně nastav rozměr obou částí tak, aby konec nikde nevyčníval. V dolní části můžeš provést také rozšíření pomocí možnosti taper angle. Před potvrzením nezapomeň přepnout operaci na Join, aby se obě tělesa propojila.

III. Shrnutí/Tipy

Můžeš také vyzkoušet importování vektorové grafiky a místo geometrie pak použít nějaký obrázek.

0 KOMENTÁŘŮ

0 komentáøù

Přidat komentář

Další projekty

Váza na květiny

Váza na květiny

Nemáte vázu? Nemáte originální vázu dle vašich představ? Popřípadě vám doma nějaká chybí? V tom případě tu máme návod přesně pro vás!

Story Cubes

Story Cubes

Vytvořte si vlastní příběhy a zapamatujte si tak slovíčka, která zrovna ve škole probíráte. Pomocí jednoho hodu kostkami vyprávějte pokaždé originální story. Slovíčka tak zůstanou v hlavě bez námahy! Kostky si můžete připravit na jakékoliv téma. Vybraná slova reprezentujte pomocí obrázkových ikon na straně kostek. A pak už můžete hrát, vyprávět strašidelné příběhy nebo se snažit pobavit ostatní.

Mýdelník

Mýdelník

Už nikdy víc rozblemcané mýdlo stojící v kaluži vody.

Zápich do květináče

Zápich do květináče

Přestáváš se orientovat ve svých rostlinkách? Označ si je praktickými popisky!