Mýdelník
Už nikdy víc rozblemcané mýdlo stojící v kaluži vody.

Petr Melničuk

08.02.2021

Co budete potřebovat?

Materiál

  • Filament

Nářadí a programy

  • TinkerCad
  • PrusaSlicer

Časová náročnost

  • Modelování 20 minut
  • Tisk dle designu

Obtížnost

  • 3D modelování 1
  • 3D tisk 1

Galerie

I. Uvedení

V tomto pojektu je ukázán návod na vytvoření vlastního mýdelníku s otvory na odkapávání vody. Mýdelník je zároveň rozkládací, což zajišťuje jednoduché čištění.

II. Výroba

Krok 1: V pravé záložce vyber pravítko a umísti ho na pracovní plochu. Pravítko ti v dalších krocích umožní přesné umístění objektů. Doporučiji jej umístit do vrchní části, jelikož směrem dolů bude stopka.

Krok 2: Ze záložky základních tvarů si vyber tvar, který bude mýdelník mít. Pro začátek bych doporučil kvádr. Naměř si rozměry jaké budeš potřebovat a dle toho nastav velikost.

Krok 3: Nyní uděláme vyhloubení. To můžeme udělat vybráním stejného traru a v jeho možnostech klikneme místo barevného kolečka (těleso) na šrafované kolečko (díra). Rozměry díry záleží na tom, jak tloustou stěnu chceme mít. Pokud například chceme mít stěny tlusté 2mm nastavíme délku a šířku díry o 4 mm menší než má původní těleso. Pak už je jen potřeba posunou díru o trochu nahoru, aby jsme si nevymazali dno. To je možné udělat buď tažením šipky pro posuv nebo nastavením zeleného rozměru. V tuto chvíli je důležité napsat, že si můžeš přepínat, zda se vzdálenost mezi pravítkem a objektem počítá od prostředku tělesa nebo jeho koncovým bodem pomocí kliknutí na tři čárky v kolečku na začátku pravítka. Většinou jsem využíval středový bod, zde je jen potřeba si pohlídat zelenou Z kótu (rozměry nahoru a dolů), protože pokud ji nastavíš na 0, tak bude objekt polovinou výšky pod podložkou.

Krok 4: Jakmile máš nastaveny rozměry a polohu tělesa a díry, můžeš provést seskupení. To se provádí označením jednotlivých objektů s přidržením Shiftu. Jakmile máš označeny všechny objekty můžeš kliknout na ikonku seskupení nebo použít zkratku Ctrl + G. Tímto dosáhneme toho, že se kvádr vykrojí.

Krok 5: V tuto chvíli vytvoříme platformu, na které bude mýdlo položeno. Můžeš si vytvořit vlastní návrh pomocí skládání základních tvarů dohromady s vykrajováním děr pomocí seskupení, podobně jako na začátku, anebo můžeš jednoduše vybrat nějaký složitější tvar ze záložky generátory tvarů -> vše. Já zde zvolil kosočtverečnou mřížku, jelikož má potřebný tvar a zároveň umožní snadné odkapávání vody. Následně platformě nastav délku a šířku asi o 1 mm menší než je díra, do které bude vkládána, aby jsi měl/a jistotu, že do sebe součásti bez problému zapadnou.

Krok 6: Nyní je ještě potřeba udělat zarážky, které budou platformu podepírat. Toto jde udělat mnoha způsoby, já se rozhodl pro zkopírování již vytvořeného kvádru jednoduše pomocí označení a použití zkratek ctrl + c a ctrl + v. Délku a šířku zkopírovaného kvádru jsem nastavil menší o tloušťky stěn a výšku tak, aby i po vložení platformy byly stěny vnějšího kvádru vyšší a sloužily jako zarážky pro mýdlo, aby nesklouzlo.

Krok 7: Teď umístíme nově vytvořený kvádr na začátek pravítka, aby byl přesně uprostřed mýdelníku a provedeme seskupení.

Krok 8: Aktuálně už máš v TinkerCadu hotovo. Vyexportuj si model do formátu STL kliknutím na export a .STL.

Krok 9: Konečně se můžeš pustit do nastavování tisku. Zapni PrusaSlicer a přetáhni soubor na podložku (můžeš také provést přes funkci import). V pravé záložce vybereme výšku vrstvy, doporučuji mezi 0.10-0.20 mm a materiál ze kterého budeme tisknout. Zvolíme tiskárnu, kterou máme k dispozici a hustotu výplně mezi 10 – 20 %. Po provedení tohoto nastavení klikneme na slicovat.

Krok 10: Po slicování se ti v pravém dolním rohu objeví informace o tisku včetně délky potřebného filamentu a odhadovaného času. Kliknutím na Exportovat G-code si ulož soubor na paměťovou kartu a můžeš se pustit do tisku!

III. Shrnutí/Tipy

  • Základnu a platformu můžeš vytisknout ze dvou různých barev. Stačí naslicovat každý objekt zvlášť a nejdříve vytisknout jednu část jednou barvou a druhou následně jinačí.
0 KOMENTÁŘŮ

0 komentáøù

Přidat komentář

Další projekty

Váza na květiny

Váza na květiny

Nemáte vázu? Nemáte originální vázu dle vašich představ? Popřípadě vám doma nějaká chybí? V tom případě tu máme návod přesně pro vás!

Story Cubes

Story Cubes

Vytvořte si vlastní příběhy a zapamatujte si tak slovíčka, která zrovna ve škole probíráte. Pomocí jednoho hodu kostkami vyprávějte pokaždé originální story. Slovíčka tak zůstanou v hlavě bez námahy! Kostky si můžete připravit na jakékoliv téma. Vybraná slova reprezentujte pomocí obrázkových ikon na straně kostek. A pak už můžete hrát, vyprávět strašidelné příběhy nebo se snažit pobavit ostatní.

Podtácek

Podtácek

Už tě nebaví neustálé hádání o to, čí je sklenička je čí? Nebo jen nerad/a utíráš mokrá kolečka? Tak to je tenhle podtácek přesně pro tebe.

Zápich do květináče

Zápich do květináče

Přestáváš se orientovat ve svých rostlinkách? Označ si je praktickými popisky!