Kterou 3D tiskárnu vybrat do školy?
Zaujala vás technologie 3D tisku a chtěli byste ji používat při výuce? Je možné, že se právě koukáte kterou 3D tiskárnu vybrat a parametry 3D tiskáren vám nic moc neříkají. V tomto článku si ukážeme několik 3D tiskáren, které se hodí do učeben. 

Jan Vejtasa

18.06.2021

ÚVODEM

Zaujala vás technologie 3D tisku a chtěli byste ji používat při výuce? Je možné, že se právě koukáte kterou 3D tiskárnu vybrat a parametry 3D tiskáren vám nic moc neříkají. V tomto článku si ukážeme několik 3D tiskáren, které se hodí do učeben. 

 

Original Prusa MK3s

Jako první tiskárnu si představíme stroj od české firmy Průša – Original Prusa MK3s. Jde o vyzkoušenou a zavedenou tiskárnu nejen v českém prostředí. Pracovní prostor je mezi tiskárnami poměrně průměrných 210x250x210. Tiskárna zvládne vytisknout klasické materiály jako je PLA, PETG, a I pokročilejší, jako jsou flexibilní nebo I materiály s aditivy. Výhodou tiskárny je česká podpora, kvalitní a spolehlivé komponenty, nebo třeba velká komunita, která ráda pomůže s jakýmkoliv problémem. Tiskárna je také průběžně aktualizovaná, a tak se postupem času vylepšuje. Nevýhodou může být vysoká cena. Stroj můžeme zakoupit ve dvou konfiguracích. První je ve formě stavebnice která stojí 20 tisíc korun. Druhá varianta je sestavená a vyzkoušená tiskárna za necelých 27 tisíc.  

Ukázkový obrázek k 3D skenování

Craftbot Plus Pro

Nejprémiovější z tohoto seznamu je 3D tiskárna od firmy Craftbot. Craftbot plus pro nabízí několik zajímavých funkcí navíc, které se ve škole můžou hodit. Kromě příjemného dotykového displeje je to například více uzavřená konstrukce, nebo možnost se na tiskárnu napojit přes wifi bez nutnosti dokupování příslušenství. Nevýhodou této tiskárny může být její cena která se pohybuje na 45 tisících korun. Za tyto peníze tiskárně chybí senzor filamentu a pro někoho může být nevýhoda I anglické menu a přípravný software.  

Creality Ender 3

Pokud se zajímáte o levnější varianty 3D tiskáren, může vám přijít vhod čínský drak Ender 3. Jde o tiskárnu za 5 tisíc korun, která nabízí vše základní, co k začátkům 3D tisku potřebujete. Má vyhřívanou podložku, slušnou tiskovou plochu 220x220x250 mm, a díky lidové ceně je také okolo tohoto modelu velká komunita kutilů. To je důležité zejména proto, že tiskárnu si budete pravděpodobně upravovat a vylepšovat. Právě ostatní tiskaři vám s tím můžou pomoct.  

Co na tiskárně chybí je senzor který před tiskem vyrovná podložku. Je zde také otázka bezpečnosti, jelikož z motorů a zdrojů nejsou dráty vedeny nijak uspořádaně, a je tak snadné je vypojit. 

Original Prusa Mini

A nakonec tu máme ještě jednu tiskárnu od českého výrobce Průša. Je o něco menší s tiskovým prostorem 180x180x180, a nabízí téměř vše, co její větší sestra, a to v balíčku za zhruba 10 tisíc korun. Tuto tiskárnu ale můžete získat I zadarmo v rámci programu Průša pro školy. Za nevýhodu by se dal považovat menší tiskový prostor.  

ZÁVĚREM

Ať už hledáte levnější tiskárnu do začátku, nebo pokročilý a spolehlivý stroj trh s 3D tiskárnami toho nabízí opravdu hodně. V tomto článku jsem se pokusil o shrnutí vlastností 4 3D tiskáren, které se každá z jiného důvodu podle mě do školy hodí.

0 KOMENTÁŘŮ

0 komentáøù

Přidat komentář

Další články

20 dárků, které se dají vyrobit v digitální dílně

20 dárků, které se dají vyrobit v digitální dílně

Zaregistroval jsi už, že letos se vánoční dárky nekupují, ale vyrábějí? V tomto článku jsme pro tebe zpracovali 20 zajímavých tipů, čím můžeš potěšit své blízké, a zároveň procvičit svoje makerské dovednosti.

Příběh FabLabu, díl 2.: Cesta ke kočující dílně FabLab Experience

Příběh FabLabu, díl 2.: Cesta ke kočující dílně FabLab Experience

Jak na to přišloV dubnu 2017 otevíráme FabLab Brno a následujících několik měsíců máme co dělat, abychom stíhali zaškolovat a přijímat nové členy. Navíc se nám ozývají lidi z celé ČR s podobnými záměry, ale hlavně školy. Základky, střední ale i mateřinky, které chtějí...

3D tisk v umění: digitální sochařství

3D tisk v umění: digitální sochařství

Uspořádat sochařskou výstavu, aniž by exponáty ze zámoří přepravila do Brna loď nebo letadlo? Že to prostě není možné? Je. Na Fakultu výtvarných umění VUT přicestují jako datový soubor e-mailem a zhmotní se pomocí 3D tiskárny. Lidé v Brně si tak mohou prohlédnout...

Příběh FabLabu, díl 1.: Cesta k FabLabu ve vašem městě

Příběh FabLabu, díl 1.: Cesta k FabLabu ve vašem městě

Jak vytvořit FabLab ve vašem městě? Univerzílní návod neexistuje, ale rád se podělím o cestu, která vedla k vybudování FabLabu Brno. Třeba v tom najdete inspiraci. 🙂 A kdyby ne, tak dejte vědět, rádi se podíváme na váš konkrétní příklad a něco vymyslíme.

Pin It on Pinterest