Jak využít 3D tisk v zahradničení

Jan Vejtasa

07.06.2021

ÚVODEM

Říká se, že 3D tisk se hodí jako doplněk k nějakému dalšímu koníčku. V dnešním článku se podíváme na to, jak díky němu posunout na další level zahradničení
Pomocí additivních technologií může uživatel vylepšit téměř jakoukoliv oblast svého života. Zahradničení nabízí hned několik oblastí, kde pomocí vytvoření nějakého objektu můžeme váš koníček posunout na novou úroveň. 

 

Zalévání

První oblast, na kterou se zaměříme je zalévání. Skvělý doplněk pro každého zapomnětlivého zahradníka jsou samozalévací pomůcky. Může to být například celý květináč s plovoucím ukazatelem vodní hladiny, nebo jen jednoduchý doplněk k již zasazené rostlině. V menších prostorech oceníme například možnost si květináč upravit přesně na rozměr parapetu. Ve větších nám pak přijde vhod rozprašovač vody na hadici. Pokud máme rádi pěkné, a možná v něčem netypické tvary, oceníme třeba i netradičně vypadající konev. Výhodou této konve je to, že ji můžeme tisknout v módu spirálové vázy, takže bude vytištěná poměrně rychle. U výrobků sloužících k zalévání musíme dávat pozor na vodotěsnost modelu. Často na to upozorní sám autor. Vodotěsnosti dosáhneme například tak, že zvýšíme teplotu trysky. Jednotlivé vrstvy se tak lépe spojí. Další způsoby jsou také pomalejší tisk, nebo zvýšení hodnoty exstruzního multiplikátoru (flow).

I se zalévání může 3D tisk pomoct (zdroj)

3D tištěný květináč může být skvělý domácí doplněk (zdroj)

Květináče

3D tisk můžete využít I při výrobě květináče jako takového. Vyrobit si vlastní přináší nejen uspokojivý pocit z praktického výtisku, ale také vám to umožňuje vybrat si vlastní barvu filamentu, který vám pak v místnosti ladí. Níže nabízíme několik modelů květináčů, které se nám opravdu líbily:
https://www.myminifactory.com/object/3d-print-250-office-garden-56589
https://www.thingiverse.com/thing:2448911
https://www.prusaprinters.org/prints/34332-9-sided-twisted-planter#_ga=2.158092922.1148031859.1623008301-319845076.1613595502

Výsadba

Samostatným tématem je samozřejmě i sázení rostlin. Mimo pěkných květináčů, o kterých jsme psali výše, můžeme 3D využít na tisk organizéru na semínka nebo třeba lopatičky a mini hrábí Zvláště v malých bytech s jen několika rostlinkami se budou zmenšené velikosti nástrojů hodit.

Řízkování a rozmnožnování rostlinek je také oblast, kde může 3D tisk pomoct. Tento způsob zvětšování vaší zahrádky vyžaduje stálý přísun vody, který ale rostlinu neutopí. Využít můžeme například klasickou skleničku, lepší cesta bude ale speciální “řízkovací stanice”.

3D tištěný organizér na semínk (zdroj)

Zápich do květináče si můžete vyrobit třeba i podle našeho návodu.

Doplňky

Ke květináčům a nástrojům můžeme přidat také několik zajímavých funkčních Ii designových doplňků, které nám pomůžou zvelebit náš zelený svět.
Jako první zmíníme zápichy do květináče. Organizace zahrádky je důležitá a hodí se při větším počtu rostlin. Zápich je jednoduchý a rychlý způsob, jak si udělat mezi květináči pořádek. Návod na výrobu zápichu najdete třeba i u nás.

Pokud bychom chtěli využít speciální LED pásky, které podporují růst rostlin, můžeme si vytisknout například tento oblouk na květináč, který zajistí jejich správnou pozici.

Některé rostlinky, jako třeba rajčata, vyžadují opory. Pěkný model právě pro ně najdete třeba tady.

ZÁVĚREM

3D tisk je užitečný nástroj, který může rozšířit, nebo vylepšit naševaše stávající koníčky. Zahradničení je toho krásným příkladem. Ať už hledámete designové doplňky, nebo praktické a užitečné pomůcky, 3D tisk námvám pomůže v obou případech.

Zdroje:
https://blog.prusaprinters.org/cs/smysluplne-vyuziti-3d-tisku-pri-pestovani-kvetin-a-zahradniceni_45808/

https://all3dp.com/2/3d-print-garden-tool-accessories/

0 KOMENTÁŘŮ

0 komentáøù

Přidat komentář

Další články

20 dárků, které se dají vyrobit v digitální dílně

20 dárků, které se dají vyrobit v digitální dílně

Zaregistroval jsi už, že letos se vánoční dárky nekupují, ale vyrábějí? V tomto článku jsme pro tebe zpracovali 20 zajímavých tipů, čím můžeš potěšit své blízké, a zároveň procvičit svoje makerské dovednosti.

Příběh FabLabu, díl 2.: Cesta ke kočující dílně FabLab Experience

Příběh FabLabu, díl 2.: Cesta ke kočující dílně FabLab Experience

Jak na to přišloV dubnu 2017 otevíráme FabLab Brno a následujících několik měsíců máme co dělat, abychom stíhali zaškolovat a přijímat nové členy. Navíc se nám ozývají lidi z celé ČR s podobnými záměry, ale hlavně školy. Základky, střední ale i mateřinky, které chtějí...

3D tisk v umění: digitální sochařství

3D tisk v umění: digitální sochařství

Uspořádat sochařskou výstavu, aniž by exponáty ze zámoří přepravila do Brna loď nebo letadlo? Že to prostě není možné? Je. Na Fakultu výtvarných umění VUT přicestují jako datový soubor e-mailem a zhmotní se pomocí 3D tiskárny. Lidé v Brně si tak mohou prohlédnout...

Příběh FabLabu, díl 1.: Cesta k FabLabu ve vašem městě

Příběh FabLabu, díl 1.: Cesta k FabLabu ve vašem městě

Jak vytvořit FabLab ve vašem městě? Univerzílní návod neexistuje, ale rád se podělím o cestu, která vedla k vybudování FabLabu Brno. Třeba v tom najdete inspiraci. 🙂 A kdyby ne, tak dejte vědět, rádi se podíváme na váš konkrétní příklad a něco vymyslíme.

Pin It on Pinterest