Úvodní školení stihla letos absolvovat pouze hrstka z vás – ti, kteří školení neabsolvovali však nemusí zoufat. Pokud vás zajímá, co jsme na školení probírali, můžete se podívat na prezentaci, podle které školení probíhá.
I když jste školení neabsolvovali, určitě víte, že každý tým účastnící se soutěže si vybere svůj vlastní projekt, který po celou dobu soutěže zpracovává a na závěr jej prezentuje ostatním soutěžícím a porotě. Výběr projektu je proto velmi podstatnou částí celé vaší práce a neměli byste jej podceňovat. Důležité hlavně je, aby vás vybraný projekt zajímal, bavil a nebrali jste jej jako povinnost, protože o té tahle soutěž určitě není. K tomu, abyste si vybrali svůj vysněný projekt nutně nepotřebujete detailně znát, jak technologie laserového řezání a 3D tisku fungují – naopak můžete být nápadům naprosto otevření a projevit svoji kreativitu. V tomto příspěvku jsem sepsal pár tipů týkajících se toho, kde s výběrem projektu začít. Na následujícím obrázku je vítězný projekt z posledního ročníku.

Vítězný projekt ročníku podzim 2019 od týmu ze Střední školy informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno.ngs.
1. Projekty z minulých ročníků
Inspirace není kopírování. V předešlých ročnících soutěže se všechny týmy se svými projekty popasovaly více než statečně a často nás vyspělostí a kreativitou svých projektů velmi mile překvapily. Některé týmy kromě laserové řezačky a 3D tiskárny využily i další technologie, jako například Arduino. Galerii s vítěznými i dalšími výtvory z minulých ročníků naleznete zde.
2. Made in Fab Lab
Dalším cenným zdrojem inspirace pro vás může být galerie výrobků členů z FabLab Brno. Další výtvory a aktuality z FabLabu naleznete také ve skupině FabLab Brno na Facebooku.
3. Databáze projektů
Nekonečným pramenem inspirace a nápadů jsou online databáze makerských projektů. Mezi ty nejznámější patří následující:
- Thingiverse – databáze volně dostupných 3D modelů zejména k 3D tisku, modely můžete procházet buď po kategoriích (záložka Explore) nebo je vyhledávat podle klíčového slova (pole Search Thingiverse)
- Instructables – na této stránce naleznete vše od receptů na vaření až po velmi pokročilé projekty využívající několik výrobních technologií zároveň, od A do Z a s podrobnými postupy a videi/fotkami
- 3axis – databáze obsahující zejména podklady pro řezání na laseru, tedy 2D vektorovou grafiku
- Hackster – stránka věnovaná projektům IoT, pokud chcete pracovat s Arduinem, určitě ji navštivte
- Cults – další z databází s 3D modely pro 3D tisk
- PrusaPrinters – komunitní stránka od světově známého českého výrobce 3D tiskáren, v databázi je již více jak 17 500 modelů připravených k okamžitému tisku
Výše je uvedený samozřejmě jen výběr, podobných databází existují stovky.
4. Vlastní kreativita
Kromě hledání již vzniklých výrobků si určitě zkuste sepsat i pár svých nápadů. Do začátku si můžete zkusit zodpovědět podobné otázky, jak jsou tyto: Existuje nějaké věc, kterou byste využili v každodenním životě a nemáte ji k dispozici? Napadá vás nějaká věc, kterou jste si chtěli vždycky sami vyrobit (klidně jen pro radost)? Máte nápad na věc, o které si myslíte, že by s ní stálo za to podnikat?
Určitě také nezapomínejte na to, že soutěžíte jako jeden tým, a proto by finální rozhodnutí mělo padnout po vzájemné dohodě. Domluvte si týmovou schůzku, vzájemně si představte jednotlivé nápady a poté o nich diskutujte. Klidně schůzku několikrát opakujte, pokaždé se určitě posunete o kus dál a svoje představy si vyjasníte. S výběrem vám určitě rád pomůže i váš mentor. Na konec bych rád dodal, že i když je volba projektu důležitá, určitě nedojde k žádné katastrofě, pokud svůj projekt z jakéhokoliv důvodu během soutěže změníte. Pokud už nějaký nápad máte, v něčem si nejste jistí a rádi byste ho s někým zkonzultovali, můžete se obrátit na mě. Rád vám s čímkoliv poradím.
0 komentáøù