Poznej digitální řemeslo

3D tiskárna

3D tisk je aditivní výrobní proces, který nám umožňuje vytvářet jednoduché i tvarově složité součásti postupným přidáváním jednotlivých vrstev materiálu, ve většině případů plastu. Právě díky této vlastnosti se stal 3D tisk v dnešní době, navzdory své krátké historii, velmi rozšířeným. Používá se hlavně ve výrobních firmách k výrobě prototypů, což jim umožňuje lepší komunikaci se zákazníkem a rychlejší uvedení výrobku na trh. Díky své cenové dostupnosti ale najdou tiskárny i místo u každého kutila, který chce rychle a jednoduše tvořit přesné výrobky. A nebo třeba ve škole, kde na ní mohou žáci vytvářet zajímavé projekty!

Laserová řezačka

Laserová řezačka pracuje s úzkým paprskem světla, který přenáší spoustu koncentrované energie. Tou dokáže roztavit a odpařit materiál, na který působí. A to jak ty nejměkčí, tak i ty jetvrdší a nejodolnější. Nejčastěji se používá na řezání plochých dílů a značení (gravírování), kde se odpálí jen tenká vrsva materiálu. Příkladem mohou být řezané plechy, překližky nebo třeba loga na skleničkách.

Řezací plotr

Řezací plotr pomocí tenkého nožíku vyřezává grafiky do dvouvrstvé fóĺie. Ta může bát buď nalepovací nebo nažehlovací. Díky malé přítlačné síle prořezává pouze vrchní vrstvu a odděluje tak grafiku od zbytku materiálu. Ten pak lze snadno odloupat a vzniklou nálepku přelepit kam chceme či vzniklý potisk nažehlit pomocí termolisu na libovolný textil, jako třeba tričko nebo mikina.

CNC frézka

CNC frézka vyrábí přesně opačným způsobem, než 3D tiskárna. Pomocí rychle se otáčejícího nástroje nazývaného fréza podle předlohy ubírá materiál z polotovaru. Tím vzniká výsledný obrobek, který může být narozdíl od tiskárny z různých materiálů, jako např. dřevo, plasty, měkké kovy nebo železo.

Robotické rameno

Robotické rameno je nejuniverzálnějším výrobním strojem. Umožňuje jak přesouvat objekty, montovat je, tak i obrábět nebo např. tisknout. Jak ho použiju záleží jen na nástroji, který mu nasadím a programu, který do něj nahraju. Tím mu dáme jeho účel i prostředky k tomu, aby dokázal bez ustání a se stejnou přesností opakovat stejnou činnost stále dokola.

Elektronový mikroskop

Elektronový mikroskop, ačkoli by  se také řadí mezi výrobní stroje. Díky obroskému zvětšení a rozlišení nachází své uplatnění jak ve vědě, medicíně ale také v polovodičovém průmyslu pro vývoj čipů do chytré elektroniky. Na rozdíl od známějšího optického mikroskopu totiž zobrazuje tenkým paprskem elektronů letících vysokou rychlostí. Tímto paprskem lze u některých elektronových mikroskopů i řezat do materiálu podobně, jako laserem.

Zjistěte na obrázku níže, na čem kolem nás se podílí elektronová mikroskopie. Kolik najdete příkladů?

Pin It on Pinterest