Příběh FabLabu, díl 2.: Cesta ke kočující dílně FabLab Experience

Tomáš Mejzlík

15.10.2021

Jak na to přišlo

V dubnu 2017 otevíráme FabLab Brno a následujících několik měsíců máme co dělat, abychom stíhali zaškolovat a přijímat nové členy. Navíc se nám ozývají lidi z celé ČR s podobnými záměry, ale hlavně školy. Základky, střední ale i mateřinky, které chtějí exkurze a školení pro žáky.

Přemýšlíme, jak jim vyjít vstříc, ale zároveň příliš neblokovat FabLab. Prioritní zůstávají pořád členové. Pro ně chceme být otevření 24/7.

Před prázdninami 2017 se nám také ozval náměstek primátora Hladík se záměrem města podporovat technickou výuku a chtěl  na tom spolupracovat s FabLabem.

Máme první
Máme první nákres

Plánovací prázdniny 2017

Využíváme volnějšího období během prázdnin, kdy už lidi nemusí čekat několik týdnů na FabLab Tour a přemýšlíme, jak to teda pro ty školy zpřístupnit. Chceme jim to zjednodušit, aby nemuseli pálit spoustu času přesuny a zároveň, aby FabLab zůstal pro členy.

Na konci prázdnin máme první návrh, víme, že to bude mít kolečka a dodávka, nebo malý náklaďák vypadá reálně. Níže úryvek z prezentace

 • „Hands-on vzdělávání žáků, studentů a učitelů mimo „zdi“ školy
 • Pomoc při rozhodování o budoucí kariéře
 • Rozšířit obzor široké veřejnosti, jaké přínosy pro ně digitální výroba může mít
 • Inspirace pro učitele a školy
 • Úspora nákladů – sdílení technologie
 • Zkušený a zapálený personál
 • Zapadá do RIS“
 • Dodávka nebo malý náklaďák vypadá reálně

 

{

Nebyla legrace dát na papír zadání pro dodavatele. Řešil to hlavně interní tým techniků, designerů, lektorů a členů FabLabu a milovníků karavanů.

Září a říjen 2017

Jednání na městě a kraji – chtějí větší variantu, kam se vejde aspoň půlka třídy. Jediná možnost je velký návěs s výsuvným bokem. Pracujeme tedy na této variantě.

Listopad 2017

Město Brno schválilo provozní dotaci 1 000 000 Kč.

Únor 2018

Jednání na kraji vypadají nadějně, a proto začínáme připravovat výběrové řízení. Teprve teď začínáme narážet na pořádné výzvy. Jak rozvrhnout prostor? Jak zabezpečit stroje a nábytek, aby se dal snadno převážet? Jak pořešit zázemí? Jaký příkon bude potřeba? Co v případě, že nebude elektrická zásuvka v dosahu?

Nalepili jsme si na zem ve FabLabu reálné rozměry návěsu a skládali stoly a technologie, abychom si to dokázali lépe představit.

Nebyla legrace dát na papír zadání pro dodavatele. Zabralo nám to cca 4 měsíce. Řešil to hlavně interní tým techniků, designerů, lektorů a členů FabLabu a milovníků karavanů (Ondra Slavík, Peter Bistricky, Honza Chromec, Jakub Štětina, Tomáš Jelínek, Miroslav Zuzelka, Vašek Helán, Honza Komenda a já) a konzultovali jsme to s hasiči, elektrikářem, BOZP technikem, architekty světla a expertkou na výběrová řízení.

Šlo vlastně o dva velké úkoly – nejdřív vymyslet, jak to bude vypadat, jak to bude fungovat atd., a pak to přepsat do dokumentů tak, aby nám vyrobili to, co fakt chceme. Dokumenty jsou ještě pořád dostupné zde LINK (RYCHLE NEŽ TO SMAŽOU!)

Duben 2018

Schválená podpora z JMK ve výši 7 000 000 Kč a pouštíme se do výběrka na FabLab Mobile managera.

Květen 2018

Věnujeme se průzkumu u škol v rámci předrealizační fáze. Zájem je, je to dobré.

Červen 2018

Máme prvního potvrzeného firemního partnera Thermo Fisher Scientific a vypisujeme výběrko na dodání speciálně upraveného návěsu.

Červenec 2018

Vybrali jsme Daniela Šína jako manažera projektu, adaptuje se a přebírá otěže projektu.

Uzavřeno výběrko na dodavatele, kterým se stává Cargo desgin Opava.

srpen 2018 – únor 2019

 • Všechny právní záležitosti (a že jich bylo jen samotná analýza dala na 13 stránek)
 • BOZP
 • Plánování provozu
 • Příprava školení, komunikace se školami
 • Nábor lektorů a jejich zaškolení
 • Branding a kompletní marketing projektu
 • Komunikace a shánění partnerů
 • Probíhá stavba kamionu
 • Změna názvu na FabLab Experience

Leden 2019

Dodáno, probíhá zaškolení personálu na obsluhu návěsu. Řešíme VŘ na přepravní společnost. 

Únor 2019

25. 2. 2019 zůstane navždy zapsáno v mé paměti. Uvedli jsme totiž kamion do provozu velkolepou otevíračkou, které se zúčastnili politici, firmy, partneři, školy a spousta novinářů. A také jsem měl příležitost v rámci této otevíračky pracovat poprvé trochu intenzivněji se svoji budoucí ženou. 🙂 

Hurá na cesty!

Zajímají vás spíše pěvně umístněné otervřené dílny? Podívejte se ZDE

0 KOMENTÁŘŮ

0 komentáøù

Přidat komentář

Další články

20 dárků, které se dají vyrobit v digitální dílně

20 dárků, které se dají vyrobit v digitální dílně

Zaregistroval jsi už, že letos se vánoční dárky nekupují, ale vyrábějí? V tomto článku jsme pro tebe zpracovali 20 zajímavých tipů, čím můžeš potěšit své blízké, a zároveň procvičit svoje makerské dovednosti.

3D tisk v umění: digitální sochařství

3D tisk v umění: digitální sochařství

Uspořádat sochařskou výstavu, aniž by exponáty ze zámoří přepravila do Brna loď nebo letadlo? Že to prostě není možné? Je. Na Fakultu výtvarných umění VUT přicestují jako datový soubor e-mailem a zhmotní se pomocí 3D tiskárny. Lidé v Brně si tak mohou prohlédnout...

Příběh FabLabu, díl 1.: Cesta k FabLabu ve vašem městě

Příběh FabLabu, díl 1.: Cesta k FabLabu ve vašem městě

Jak vytvořit FabLab ve vašem městě? Univerzílní návod neexistuje, ale rád se podělím o cestu, která vedla k vybudování FabLabu Brno. Třeba v tom najdete inspiraci. 🙂 A kdyby ne, tak dejte vědět, rádi se podíváme na váš konkrétní příklad a něco vymyslíme.

Kterou 3D tiskárnu vybrat do školy?

Kterou 3D tiskárnu vybrat do školy?

Zaujala vás technologie 3D tisku a chtěli byste ji používat při výuce? Je možné, že se právě koukáte kterou 3D tiskárnu vybrat a parametry 3D tiskáren vám nic moc neříkají. V tomto článku si ukážeme několik 3D tiskáren, které se hodí do učeben. 

Pin It on Pinterest