3D tisk po škole
TERMÍN KURZU: 6.12.2021

Lektor: Daniel Šín

Pro přihlášení vyplňte přihlašovací formulář pod tlačítkem PŘIHLÁSIT SE. Formulář obsahuje i instrukce k platbě za kurz.

Forma

Cyklus 2 čtyřhodinových seminářů a 1 osmihodinového semináře, zasazených do samostatných dní. Odstup mezi jednotlivými semináři je alespoň 14 dní, během kterého můžete mít zapůjčený stroj pro procvičení a splnění domácích úloh. Vámci vypsání kurzu se dozvíte intervaly jednotlivých seminářů a celkovou dobu kurzu, který celkově nebude přesahovat 3 měsíce.

Kurz je prezenční a jednotlivé semináře se konají v budově JIC INMEC na adrese Purkyňova 127, 612 00 Brno-Medlánky.

Začátek kurzu je v 9:00. Prosím dostavte se 10 minut předem.

Informace

Pro koho

 • pedagogové ZŠ, SŠ, SVČ, učitele v družině, vedoucí kroužků.

Délka trvání

 • 3 měsíce

Potřebujete

 • opravdu jen základní znalost práce s PC

Výhodou

 • vlastní notebook

Naučíte se

 • Pracovat s 3D tiskárnou
 • Vytvářet jednoduché modely v programu Tinkercad
 • Vytvářet komplexnější modely v programu Fusion 360
 • Zapojit technologii 3D tisku do své výuky
 • Vést studenské projekty nad rámec výuky

Hodinová dotace

 • První lekce – 1h teorie, 3h praktická část a shrnutí
 • Druhá lekce – 1h teorie, 3h praktická část a shrnutí
 • Třetí lekce – 3h teorie, 5h praktická část a shrnutí

Celkem 16 hodin

Náplň kurzu

5

První lekce

V první lekci se seznámí s teorií 3D tisku, jeho využitím, výhodami a úskalími, používanými materiály, postupem výroby a bezpečností práce. Vyzkouší si vytvořit jednoduchý model v tvůrčím programu Tinkercad.com a připravit z něho výrobní data pro 3D tiskárnu. Následně se naučí stroj obsluhovat a vytisknout si svůj první projekt.  Účastníci obdrží zapůjčenou 3D tiskárnu (pokud nemají vlastní) s materiálem a domácí úlohy k procvičení 3D tisku.

Dotace 4h

5

Druhá lekce

Ve druhé lekci si účastníci osvojí metodiku, jak z nápadu připravit data a vyrobit svůj vlastní jednoduchý projekt. Ten si pod vedením lektora vyrobí. Účastníci na konci lekce dostanou domácí úlohu na zpracování a výrobu projektu na zadané téma.

Dotace 4h

5

Třetí lekce

V první polovině třetí lekce se pedagogové seznámí a naučí ve 3D modelovacím programu Fusion 360, který umožňuje vytvářet komplexnější projekty. Naučí se v něm vytvářet náčrty, parametrické modely, sestavy více komponent a jejich následnou úpravu pro 3D tisk. Ve druhé polovině si účastníci osvojí metodiku, jak vést projekty svých žáků, jejich dokumentaci a jak se v rámci prototypování sami dále rozvíjet. Na konci lekce pak obdrží domácí úlohu na vytvoření komplexního projektu na dané téma. Po jeho úspěšné realizaci vytvoření a odevzdání dokumentace obdrží osvědčení o absolvování kurzu.

Dotace 8h

Účastníci obdrží osvědčení po absolvování všech seminářů a splnění všech domácích úloh. Nelze si vybrat jen část seminářů
0 KOMENTÁŘŮ

0 komentáøù

Přidat komentář

Nejnovější lekce a projekty

Obléhací klání

Obléhací klání

Máte rádi historii a historické zbraně? Pak je tato lekce pro vás jako stvořená. V průběhu lekce se seznámíte s obléhacími válečnými stroji, které se zrodily již v antice. Tentokrát se dozvíte něco o historickém zařazení, vývoji a konstrukci. V druhé části lekce si navrhnete i vlastní zmenšený model. Inspirací vám mohou být existující historické trebuchety, katapulty nebo praky, ale fantazii se meze nekladou a můžete využít i svůj vlastní návrh mechanismu, který katapultuje projektily. Po vytištění a sestavení modelu můžete společně se spolužáky uspořádat klání a otestovat tak, který mechanismus nebo čí stroj je nejlepší!

Nebojte se zlomků

Nebojte se zlomků

Zlomky patří mezi nejdůležitější základní věci, které se v matematice učí. Člověk je používá každý den, i když si to ani nemusí uvědomit. Určitě už jste dělili pizzu nebo koláč na několik stejných dílů nebo taťka doma řezal laťku na dvě stejné části. Je proto nutné, aby každý do této kapitoly investoval trochu více svého času, protože se se zlomky bude setkávat a využívat je velice často.
V této lekce si tak mohou všichni připravit jednoduchou pomůcku pro pochopení úplných základů zlomků. A navíc kromě procvičování zlomků si ve volných chvílích mohou stavět, na co zrovna mají chuť!

Jak se hýbe naše kostra?

Jak se hýbe naše kostra?

Zajímalo vás někdy, jak se všechny stroje pohybují? A kdo všechny ty pohyby vymyslel? A víte, že ten základní pohyb možná vychází z něčeho, co sami dobře znáte? V této lekci se dozvíte základní kloubní spojení lidského těla, jejich pohyblivost a omezení. Kloub je totiž spojení a zároveň ohebné místo dvou nebo více se vzájemně dotýkajících kostí. To stejné je kloub z mechanického hlediska.
V této lekci si představíte základní kloubní spojení lidského těla. Ty převedete na jednoduché mechanické klouby, vymodelujete a na závěr vytisknete na 3D tiskárně. Žáci tak zjistí, že většina základních mechanických pohybů mají původ v těch organických v našem těle. Získané znalosti pak mohou žáci využít v praxi při návrhu ohebných spojů.

Švihej!

Švihej!

Co takhle si dát mezi sebou soutěž o to, kdo vydrží déle skákat přes švihadlo? Nebo se naučit nové triky jako vajíčko nebo dvakrát omotat švihadlo na jeden výskok? Ne v každé škole jsou ideální pomůcky pro všechny žáky ve třídě. V této lekci mohou žáci všechno vyzkoušet pomocí vlastního švihadla, které si navrhnou a sami vyrobí!
Nejen předměty jako matematika mohou využívat nové technologie. Své uplatnění najdou i v tělocviku! Ne každému půjde vše napoprvé. Právě příležitost zažít a opakovaně překonat neúspěch je klíčovou zkušeností pro budování zdravé sebedůvěry.

Pin It on Pinterest