ÚVODEM

3D skenování je technologie, která umožňuje vytvořit digitální předlohu reálného objektu. Pomocí 3D skenerů jsme schopní získat 3D model, podle kterého můžeme vytvořit objekt znovu, nebo ho upravit pro naše potřeby. Důležité u této technologie je způsob, jakým model získáme. Standardní předlohy pro výrobu se vytvářejí za pomocí 3D modelování, kde vytváříme “ideální” model výrobku ve správných rozměrech. U 3D skenování získáváme model již vytvořeného výrobku, se všemi nedokonalostmi, které to přináší.

V dnešním článku se podíváme na to, co 3D skenování je, jaké výhody a nevýhody má a jak si ho můžeme vyzkoušet třeba i doma. 

 

Co je 3D skenování?

3D skenování je technologie, která umožňuje vytvořit digitální předlohu reálného objektu. Pomocí 3D skenerů jsme schopní získat 3D model, podle kterého můžeme vytvořit objekt znovu, nebo ho upravit pro naše potřeby. Důležitý je u této technologie způsob, jakým model získáme.  
Pro výrobní technologie je důležité mít výrobní data. Ty jsi můžeme představit jako předlohu, podle které daný díl vytvoří. U vytváření úplně nového výrobku používáme tzv. 3D modelování. U již existujícího výrobku, kde nemáme žádnou výrobní dokumentaci, bychom použili 3D skenování.  

Ukázkový obrázek k 3D skenování

Vizualizace 3D skenování obličeje

3D skenování se používá třeba u starých aut kvůli nedostupným náhradním dílům (zdroj)

Kde se 3D skenování využívá?

Nejčastěji můžeme na 3D skenování narazit při získávání dokumentace k již existujícím výrobkům. To se děje třeba u strojů a jejich součástí. Dobrým příkladem může být díl u nějakého staršího auta – veterána, který potřebujeme vyrobit znovu, ale výrobce už díl nemá na skladě, nebo výrobu ukončil sám. Pro kutili a makery může být zajímavé 3D skenování lidí a objektů. Můžeme si například naskenovat svůj obličej a vytisknout bustu. Nebo zvěčnit snoubence při svatebním focení ve 3D. 

Co je ke 3D skenování potřeba?

Je to jednoduché, potřebujeme 3D skener. 😊 Takový přístroj je specializovaná věc, která obsahuje několik snímačůa u pokročilejších typů i vyzařovače světla. Můžete si to představit jako soubor kamer, které snímají díl každá z jiného úhlu, a tak získává infomraci o tom, jak daleko a hlavně v jaké hloubce je daný objekt. Z toho se pak poskládá síť bodů (tzv. mesh), který slouží k vytvoření digitální předlohy pro 3D tisk, nebo třeba i pro obrábění. Mesh se dá použít přímo (třeba právě u 3D tisku), anebo se v modelovacích programech upraví do použitelného tvaru (tzv. objemového tělesa). V kutilské verzi lze použít pro 3D skenování telefon nebo zrcadlovku. Tento proces se jmenuje fotogrametrie, a sám jsem na ni psal svoji odbornou práci na střední škole. Pomocí fotek udělaných pod různými úhly okolo modelu se vytvoří stejný mesh, jako u skenování specializovaným přístrojem. Výsledný model ale trpí na kvalitě. U přesného skenování skenerů od firmy creaform se dostáváme na přesnost až setin milimetru. U mého skenování na SŠ jsem byl rád, když vše vypadalo alespoň vzdáleně podobně původnímu dílu. Přesnost se tam pohybuje okolo +- 1 mm. 

3D skener od společnosti Creaform(zdroj)

ZÁVĚREM

3D modelování je docela fuška, zabere hodně času a odborné práce. 3D skenování nám tak šetří čas a umožňuje nám získat předlohy tvarů, které už bychom modelováním přesně nezískali. Z 3D skenování se tak stala užitečná technologie, kterou najdeme jak v průmyslu, tak u kutilů. 
Upozornění: Sesterský projekt FabLabu University spolupracuje s firmou Creaform, která vyrábí 3D skenery.

VÝHODY

  • Získání dokumentace k existujícím výrobkům 
  • Není potřeba umět modelovat

NEVÝHODY

  • Ovlávání 3D skenerů není vždy jednoduché
  • Ne vše se dá skenovat

Pin It on Pinterest