20 dárků, které se dají vyrobit v digitální dílně
Zaregistroval jsi už, že letos se vánoční dárky nekupují, ale vyrábějí? V tomto článku jsme pro tebe zpracovali 20 zajímavých tipů, čím můžeš potěšit své blízké, a zároveň procvičit svoje makerské dovednosti.

Daniel Šín

14.11.2021

Vánoce se blíží a s nimi i spojená tradice obdarovávání blízkých. Pro některé je to každoroční stres spojený s vymýšlením, co rodinní příslušníci po předchozích X letech ještě nemají, a běhání po obchodních domech. Pro makery to ale může být příležitost se na tohle období zavřít do dílny, popustit uzdu fantazii a užít si tohle období ve svém živlu . Zároveň to může být i cesta, jak ušetřit a přitom neurazit. Takový originální kousek totiž může potěšit i víc, než třeba nový iphone.

No a pokud přemýšlíš, že bys něco vyrobil, ale chybí ti inspirace, tak pro tebe je tady pár nápadů.

Osobní doplňky

Jak ženy, tak i některé muže jistě potěší něco, co si mohou vzít na sebe. Výhodou ručně vyráběných doplňků je to, že je můžete přizpůsobit podle toho, kdo má co rád nebo ho zajímá. Pohrát si můžete například s laserovou řezačkou nebo 3D tiskárnou.

Dekorace do domácnosti

Vhodné doplňky mohou zútulnit každou domácnost. Dokáží však také nést vzpomínku, třeba na společně strávené chvíle nebo zážitky z cest. V nápadech se zde meze nekladou. Doporučuji je však darovat těm, které znáte, aby z toho nevzniklo překvapení založené na věčné časy ve sklepě nebo na půdě. A taky pozor na velikost. Využít k tomu lze 3D tisk, laserovou řezačku nebo si třeba pohrát s truhlářskými nástroji.

Zábava

Dárky z téhle kategorie mají tu výhodu, že nejsou tak náročné na to trefit se druhému do vkusu. Vyrobit můžeš třeba dřevěnou verzi populární deskovky, nebo vzít její koncept a vytvořit jí například figurky na míru. Navíc se dá dárek chápat i tak, že chceš s druhým trávit společně čas. Mladší by pak mohla potěšit třeba stavebnice nebo 3D puzzle.

Praktické dárky

Praktické dárky mají tu přidanou hodnotu, že mohou ulehčit nebo zpříjemnit každodenní rutiny. Ať už doma, v práci nebo třeba na zahradě. Nabízí funkčnost, ale zároveň mohou být i osobité. Tady máte pár nápadů z laserové řezačky.

A taky pár užitečných vychytávek z 3D tiskárny.

Něco na sebe

No a co by to bylo za Vánoce bez měkkých dárků. Jedodušší variantou je využít řezací plotr a vinylové nažehlovací fólie. Pokud umíte a nebo se chcete naučit s vyšívacím stojem, můžete se vydat cestou výšivky. Můžete tak ozdobit například látkovou tašku, mikinu a nebo z obyčejného trička vytvořit neobyčejné.

Pár rad závěrem

Naučit se 3D modelovat a pracovat s 3D tiskárnou můžeš pomocí některého z našich tutoriálů. Pokud by sis chtěl usnadnit práci a výrobní data rovnou stáhnout, tak spoustu jich najdeš na těchhle stránkách:

Napadá tě nějaký další vyrobitelný vánoční dárek? Nebo bys měl zájem o tutoriál na výrobu něčeho z výše zmíněných? Dej vědět do komentáře.

0 KOMENTÁŘŮ

0 komentáøù

Přidat komentář

Další články

Příběh FabLabu, díl 2.: Cesta ke kočující dílně FabLab Experience

Příběh FabLabu, díl 2.: Cesta ke kočující dílně FabLab Experience

Jak na to přišloV dubnu 2017 otevíráme FabLab Brno a následujících několik měsíců máme co dělat, abychom stíhali zaškolovat a přijímat nové členy. Navíc se nám ozývají lidi z celé ČR s podobnými záměry, ale hlavně školy. Základky, střední ale i mateřinky, které chtějí...

3D tisk v umění: digitální sochařství

3D tisk v umění: digitální sochařství

Uspořádat sochařskou výstavu, aniž by exponáty ze zámoří přepravila do Brna loď nebo letadlo? Že to prostě není možné? Je. Na Fakultu výtvarných umění VUT přicestují jako datový soubor e-mailem a zhmotní se pomocí 3D tiskárny. Lidé v Brně si tak mohou prohlédnout...

Příběh FabLabu, díl 1.: Cesta k FabLabu ve vašem městě

Příběh FabLabu, díl 1.: Cesta k FabLabu ve vašem městě

Jak vytvořit FabLab ve vašem městě? Univerzílní návod neexistuje, ale rád se podělím o cestu, která vedla k vybudování FabLabu Brno. Třeba v tom najdete inspiraci. 🙂 A kdyby ne, tak dejte vědět, rádi se podíváme na váš konkrétní příklad a něco vymyslíme.

Kterou 3D tiskárnu vybrat do školy?

Kterou 3D tiskárnu vybrat do školy?

Zaujala vás technologie 3D tisku a chtěli byste ji používat při výuce? Je možné, že se právě koukáte kterou 3D tiskárnu vybrat a parametry 3D tiskáren vám nic moc neříkají. V tomto článku si ukážeme několik 3D tiskáren, které se hodí do učeben. 

Pin It on Pinterest